AZ TOWER v Brně
nejvyšší budova Česka

AZ Tower v brněnském Jižním centru je se svými 111m výšky nejvyšším mrakodrapem ČR. Pro rychlou výstavbu výškových domů dostalo Jižní centrum přiléhavé pojmenování "brněnský Manhattan" (mapa).

klikni pro zvětšení

AZ Tower, 111 m výšky (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Třicetipodlažní AZ Tower se nalézá mezi ulicemi Heršpická a Pražákova. Stavba tohoto krásného mrakodrapu byla zahájena v dubnu 2011 a byla dokončena v lednu 2013. Generálním dodavatelem díla byla akciová společnost PSJ, a. s., která se v minulosti podílela na dostavbě CITY TOWER (Praha Pankrác), donedávna nejvyšší budovy ČR (109m).

V prvních třech patrech budovy jsou umístěny restaurace a fitness centra, ostatní patra jsou určena k pronájmu kancelářských ploch, s výjimkou nejvyšších poschodí budovy, ve kterých jsou umístěny luxusní apartmány s vyhlídkou na celé město a na 50 km vzdálenou Pálavu. Na střeše mrakodrapu se nachází vyhlídková plošina a vedou k ní posledními čtyřmi patry kovové schody.

AZ Tower už na první pohled zaujme zalomením jednoho z bloků fasády, tvary oken i malbou fasády. Věž budovy vystupuje ze severního rohu třípodlažní podnože, a hlavní vstupy navazují na pasáže v sousedních budovách M-paláce a Mediahall. Neméně zajímavá je použitá technologie v zázemí budovy: hloubkové energetické piloty (30m), jedinečné v Česku, jímají s použitím tepelných čerpadel v zimě teplo, a v létě budou budovu naopak ochlazovat.

Ve fázi projektu jsou hned další dvě stavby, které budou sousedit s budovou AZ Tower - jedna z nich přitom má být ještě o šest metrů vyšší.

Pro úplnost: druhou nejvyšší budovou v ČR je mrakodrap City Tower v Praze s výškou 109m.


Nejvyšší budovu Evropy je mrakodrap The Shard (Střep) v Londýně (310m) který svým vzhledem připomíná "obří slánku"; druhou pak komplex budov City of Capitals v Moskvě (257 a 302m).

V USA je v současnosti nejvyšším mrakodrapem Willis Tower v Chicago (527m).


Největší stavbou světa je Burdž Chalífa (Dubai) ve Spojených arabských emirátech. Mrakodrap je vysoký 828 m a byl otevřen k 4. lednu 2010. (všechny údaje k 28.5.2013)

Ale ještě k našemu nejvyššímu mrakodrapu. AZ Tower se stal bezpochyby další dominantou města, která doplňuje dvě dosavadní - hrad Špilberk a dvojici věží katedrály sv. Petra a Pavla.

AZ Tower

pro zvětšení fotografií klikněte na příslušný obrázek

AZ Tower z parkoviště Baumaxu
Řekli byste, že AZ TOWER je 2x větší, než je M-Palác? (budova vpravo)

Pohled z AZ na budovu M-Paláce

Z vyhlídky AZ k Pálavským vrchům
Copyright © 2007-2018, Jindřich Bíža
mail na autora webu   email

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich