rozhledna Babí lom, Lelekovice u Brna

Rozhledna "Babí lom" se nachází na jižním vrcholku nejvyššího skalnatého hřebene v okolí Brna nad obcí Lelekovice (mapa). Stojí zhruba v místech původní dřevěné Ripkovy vyhlídky, po které jsou stopy v lesním terénu (shluky balvanů, sešlapané kamenné schody, atd.) ještě docela dobře patrné.

klikni pro zvětšení

Rozhledna válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu (na tomto místě hned všechny upozorňuji, ať na horské kolo a nebo výlet s dítětem v kočárku raději zapomenou) a tak je až neuvěřitelné, že všechen materiál byl vynesen nahoru pěkně v "teplých" místními dobrovolníky z TJ Sokol Lelekovice. Jejich ruce vynesly po strmé cestě na 30 metrů krychlových kamene, 70 kubíků písku, a množství železného materiálu na výrobu zábradlí a točitých železných schodů. Pro představu: běžně naložená Tatra uveze 5 až 6 kubíků zeminy. Galeje, doslova.

Na dnešní poměry stavba stála pouhých 160 000 Kčs a byla hotova během několika měsíců, když se na ní odpracovalo na 6000 brigádnických hodin.

Návštěvníky na první pohled zaujme načervenalá barva místní půdy a skalisek, která jsou tvořena slepenci oblázků, které lze vidět na jiných místech v okolí Brna, jde o 370 milionů let staré rudofialové slepence, po kterých je třeba pojmenován známý brněnský kopec poblíž výstaviště, v jehož úbočí najdeme bývalou dělnickou kolonii.

Zajímavé jsou rovněž zakrslé kmeny bříz a borovic, vyrůstajících z nehostinného pískovce. Vůbec celá lokalita si drží nízkohorský charakter, ostatně zde skutečně rostou rostliny, v jejichž názvu slovo "horský" je, jako rozrazil horský, růže alpská a nebo čarovník alpský.

Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vrcholky zmiňovaných Alp skutečně vidět. Přijeďte, a přesvědčte se o tom.

Zajímavá místa v okolí: Vranov - hrobka Lichtenštejnů, Habrůvka - Lichtenštejnský pomník, Vilémovice - propast Macocha, Rudice - propadání, Punkva, jeskyně Býčí skála a Výpustek nové okno, Balcarka, barokní poutní koste nové oknol ve Křtinách od mistra Santiniho, Stará huť - Josefov, Bílovice nad Svitavou, oblast Moravského Švýcarska, ...

Klikněte na fotografii pro její zvětšení

rozhledna
rozhledna Babí lom u Lelekovic (521m)
rozhledna
v roce 1961 nahradila původní dřevěný altán
rozhledna
pohled k Vysočině
rozhledna
ke Kuřimi a Tišnovu - bráně Vysočiny

Copyright © 2017, Jindřích Bíža
mail na autora webu   email

Flag Counter

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich