AZ TOWER

AZ Tower v brněnském Jižním centru je se svými 111m výšky od roku 2013 nejvyšším mrakodrapem ČR. Pro rychlou výstavbu výškových domů dostalo Jižní centrum přiléhavé pojmenování "brněnský Manhattan".

klikni pro zvětšení

AZ Tower, 111 m výšky (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Třicetipodlažní AZ Tower se nalézá mezi ulicemi Heršpická a Pražákova. Stavba tohoto krásného mrakodrapu byla zahájena v dubnu 2011 a byla dokončena v lednu 2013. Generálním dodavatelem díla byla akciová společnost PSJ, a. s., která se v minulosti podílela na dostavbě CITY TOWER (Praha Pankrác), donedávna nejvyšší budovy ČR (109m).

V prvních třech patrech budovy jsou umístěny restaurace a fitness centra, ostatní patra jsou určena k pronájmu kancelářských ploch, s výjimkou nejvyšších poschodí budovy, ve kterých jsou umístěny luxusní apartmány s vyhlídkou na celé město a na 50 km vzdálenou Pálavu. Na střeše mrakodrapu se nachází vyhlídková plošina a vedou k ní posledními čtyřmi patry kovové schody.

AZ Tower (video) už na první pohled zaujme zalomením jednoho z bloků fasády, tvary oken i malbou fasády. Věž budovy vystupuje ze severního rohu třípodlažní podnože, a hlavní vstupy navazují na pasáže v sousedních budovách M-paláce a Mediahall.

Neméně zajímavá je použitá technologie v zázemí budovy: hloubkové energetické piloty (30m), jedinečné v Česku, jímají s použitím tepelných čerpadel v zimě teplo, a v létě budou budovu naopak ochlazovat.

Ve fázi projektu jsou hned další dvě stavby, které budou sousedit s budovou AZ Tower - jedna z nich přitom má být ještě o šest metrů vyšší.

Pro úplnost: druhou nejvyšší budovou v ČR je mrakodrap City Tower v Praze s výškou 109m.


Nejvyšší budovu Evropy je mrakodrap The Shard (Střep) v Londýně (310m) který svým vzhledem připomíná "obří slánku"; druhou pak komplex budov City of Capitals v Moskvě (257 a 302m).

V USA je v současnosti nejvyšším mrakodrapem Willis Tower v Chicago (527m).


Největší stavbou světa je Burdž Chalífa (Dubai) ve Spojených arabských emirátech. Mrakodrap je vysoký 828 m a byl otevřen k 4. lednu 2010. (všechny údaje k 28.5.2013)

Ale ještě k našemu nejvyššímu mrakodrapu. AZ Tower se stal bezpochyby další dominantou města, která doplňuje dvě dosavadní - hrad Špilberk a dvojici věží katedrály sv. Petra a Pavla.

A pokud si položíte zajímavou otázku, zda-li by se 111m vysoký mrakodrap AZ TOWER vešel do známé propasti Macocha v Moravském Krasu tak, aby z ní vůbec nevyčuhoval, pak odpověď je následující: ano, vešel, a ještě by se na jeho střechu mohly postavit dva desetipatrové paneláky, neboť propast Macocha má neuvěřitelných 138m hloubky!AZ Tower z parkoviště Baumaxu
Řekli byste, že AZ TOWER je 2x větší, než je M-Palác? (budova napravo)

Pohled z mrakodrapu AZ Tower na budovu M-Paláce

Pohled z vyhlídky AZ Toweru směrem k Pálavským vrchům
Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 03.5.2024