Nejstarší strom v Brně

Zřejmě nejstarším stromem na území Brna je lípa srdčitá, která roste v městské části Brno Bystrc na ulici Výhon před restaurací U Šťávů (mapa nové okno)

klikni pro zvětšení

lípa srdčitá, nejstarší strom v Brně - ulice Výhon, městská část Bystrc

Stáří lípy (fotografie nové okno) se odhaduje na 380 až 400 let, ale vzhledem k dutému kmeni, jehož obvod činní 440 cm, ho nelze úplně přesně určit. Zkusme si několika větami přiblížit dobu, ve které byla tato lípa vysazena...
Pokud by měl tento krásný strom skutečně až 400 let, dostáváme se někam do roku 1607..

Právě vládne Rudolf II. HABSBURSKÝ (seznam českých panovníků, viz. řádek 62 ).
Je čtvrt století po zavedení nového (Gregoriánského) kalendáře a 13 let před osudnou bitvou na Bílé hoře. Před pár roky vybudoval Jakub Krčín rybník Rožmberk a Jan Amos Komenský má 15 let. Už sedUm let v nejvyšších úřadech v Čechách a na Moravě působí katoličtí radikálové. Jan Jesenský před sedmi roky provedl první veřejnou pitvu těla, a jen dvě léta uplynula od vpádu vojsk sedmihradského knížete Bočkaje na jihovýchodní Moravu. Zemský hejtman Karel z Lichtenštejna je právě zbaven hodnosti. Císař Rudolf II. se dostává do potíží - jeho rekatolizační snahy vyvolávají protireakci v podobě vytvoření unie protestantských vládců, jejímž představitelem je Fridrich IV. Falcký. V českých zemích nastává období barokního stavitelství a čeština je ustanovením Českého sněmu uznána úředním jazykem. Pomalu se schyluje k válce mezi katolíky a protestanty, tzv. "Třicetileté válce", kterou předznamená r.1618 "česká válka", vyvolaná uzavřením protestantských chrámů a vyhozením místodržících Slavaty a Martinice z oken pražského Hradu...


O historii by se dalo vykládat dlouho, takže zpět do současnosti - přečtěte si, co o stromu napsaly děti z mateřské a základní školy Pramínek v Brně Bystrci:

"V Bystrci se mi nejvíc líbí stará lípa. Je to lípa srdčitá. Každý den projdu kolem lípy do školy a ze školy. Lípa je stará 400 let. Je nejstarším stromem v Brně. V roce 2002 (nikoliv, ale v roce 2000, pozn. aut.) byla zvolena stromem roku. Obvod kmene má 440 cm. Každý rok kvete a je plná včel."
Tomáš Vizner

"V Bystrci bydlíme 2 roky. Líbí se mi tady ZOO a Brněnská přehrada, kam chodím ráda na procházku. Nejvíc se mi líbí naše škola Pramínek. Pak se mi tu líbí stará lípa, která má 380 – 400 let, nová kašna a opravené Náměstí 28. dubna. Taky se mi líbí náš dům."
Zorka Šoulová

"Na Bystrci se mi nejvíc líbí stará lípa. Na šířku je jako šest Pramínkovských třeťáků. Je u Šťávů. Je stará hrozně moc let. Je hezká. Je to nejstarší strom v Brně. Kmen lípy je úplně dutý. Před sedmdesáti lety byla lípa tak poškozená, že se ji rozhodli pokácet. Naštěstí se ji podařilo zachránit."
Klárka Buchničková

Bystrcká lípa byla v roce 2000 zvolena Stromem roku. Vydržela po celá staletí díky tomu, že si jí předchozí generace vážily. Podle toho co napsaly naše děti, nemusíme mít o osud památných stromů obavy.klikni pro zvětšení

Nejstarší lípa - stáří 1000 let?
Panský dvůr

Mezi nejstarší lípy v ČR patří Lukasova "zpívající" lípa nové okno. Najdete ji asi 11 km od Poličky (mapa nové okno) . O stromu starém více než 700 let se říká, že v jeho vykotlaném kmeni měl nějaký starý hluchý písmák opisovat a prozpěvovat žalmy.Ta zřejmě nejstarší lípa v naší zemi stojí v malém Klokočově nedaleko Sečské přehrady, který se nalézá mezi Pardubicemi (a Chrudimí), Litomyšlí a Chotěboří, a proto si přivlastňují lípu všechna zmíněná města. No aby ne - vždyť klokočovská lípa má mít údajně 1000 let a prý pod ní odpočíval sám Karel IV. se svou družinou !

Proto je klokočovská lípa též nazývána jako "Královská" a nebo "Karlova".

klikni pro zvětšení

Nejstarší lípa u nás
Klokočovká lípa

klikni pro zvětšení

Královská lípa v Klokočově

klikni pro zvětšení

Karlova lípa v Klokočově
Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024