Zemětřesení

Oblast Moravy a celé České republiky neleží nad stykem litosférických desek v hlubinách naší Země, a proto není geologicky aktivní. I tak ale střední a severní Morava patří v rámci České republiky vůbec k nejvýznamnějším oblastem se zvýšenou seismickou aktivitou, a čas od času dá nějaké to zemětřesení o sobě více či méně vědět.

Epicentra zemětřesení se nejčastěji vyskytují v okolí Olomouce, Šternberka, Uničova, Litovle, Prostějova a Lipníku nad Bečvou. Na severu Moravy jde pak o okolí Karlovy Studánky, Šumperka a Hanušovic.

První dochovaná zpráva o zeměřesení je z doby vlády Jana Lucemburského (z roku 1328), které zasáhlo Brno po déletrvajícím období sucha a neúnosných veder. (Úplný seznam českých panovníků )

Rovněž konec devadesátých let 16. století, jenž se vyznačoval nebývalými bouřemi, neúrodou a bídou, doprovodilo zemětřesení, které podle dobových záznamů pocítili i v Brně Komíně.

20. února 1786 v Brně Zábrdovicích kolem druhé hodiny odpolední silné zemětřesení narušilo velký počet domů; jeho vlivem dokonce došlo ke zřícení pivovaru při zábrdovické faře. Toto zemětřesení bylo rovněž zaznamenáno ve Slezsku a na severní Moravě.

Další silné zemětřesení postihlo Moravu v období ledna a února 1824. Olomouc zaznamenala sérii zemětřesení v letech 1843, 1863 a 1883.
Velmi silná zemětřesení se opakovala v letech 1903 a 1908.

Zemětřesení v květnu roku 1976, jehož epicentrum bylo v severní Itálii, pocítili nejvíce lidí v jižních Čechách, ale i na jižní Moravě.
O deset let později, v roce 1986, byly změřeny zemětřesné roje na Šumpersku.
Na Velikonoce roku 1998 lidé na celém území Moravy a Čech pocítili otřesy ze silného zemětřesení, které postihlo Slovinsko.

11.7. 2000 vylekalo obyvatelstvo jižní Moravy a celé České republiky zemětřesení s epicentrem v rakouských Alpách. Šlo o jedno z nejsilnějších zemětřesení za posledních dvacet let. Otřesy pocítili lidé na jižní Moravě, ale i v západních a středních Čechách. Přes neobvyklou sílu zemětřesení nedošlo na území ČR k žádným ztrátám na životech.

Dne 5.5.2010 v 10:15 hodin zaregistrovaly seismologické stanice zemětřesení, které mělo ohnisko severovýchodně od Králíků v katastru obce Malá Morava.
Ve stejné oblasti bylo zaznamenáno další zemětřesení menší intenzity dne 21.5.2010 v 11:26 hodin.

Poslední zemětřesení na Moravě dalo o sobě vědět 15. června 2012 v Loučné nad Desnou. Bylo poměrně slabé, a tak ho většina lidí ani nezaregistrovala.

Zemětřesení nezpůsobují jen posuvy tektonických desek, ale mohou být vyvolána (pokud pomineme důlní sesuvy, odstřely v lomech, řízené výbuchy) i sopečnou činností. Na Moravě se nacházejí pouze dvě sopky, které svým stářím spadají na hranici třetihor a čtvrtohor; jde o Venušinu sopku a Uhlířský vrch.

Přejme si, aby se nikdy neprobudily ze svého sopečného spánku.
Odkaz: Seznam zemětřesení v Česku na WIKIKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024