Trenck byl sice mužný a statečný, ale poněkud prudký a impulzivní, a právě tyto vlastnosti se oné dívce na něm tuze líbily.
Navíc na něm obdivovala jeho vzdělanost, už jako mladík se dovedl domluvit sedmi cizími jazyky a uměl hrát výtečně na housle.
Líbil se nejen této dívce, ale po Brně se šuškalo, že dokonce i samotné císařovně Marii Terezii, která pro něj měla určitou slabost.
Trenckovi vojáci během válečných tažení pokaždé okrádali obyvatele nepřátelských městeček a vesnic. Jednou se však stalo, že kvůli jejich rabování nestihli zasáhnout do bitvy, ve které pak zbytečně zemřelo mnoho rakouských vojáků. Tím velice rozlobil císařovnu. Baron Trenck sám nad sebou podepsal smrtelný ortel.
Císařovna vydala na Trencka zatykač a divoký pandur skončil ve vězení na brněnském hradu Špilberk. V něm pak měl být uvězněn až do konce svého života.
Povídá se, že Trenck měl na Špilberku vymyslet lest, jak se dostat z vězení. Údajně měl podepsat smlouvu s kapucíny, že mu pomohou s útěkem z vězení, když jim odkáže veškerý svůj majetek. Plán byl takový: měl mu být podán jed, po kterém usne a bude vypadat jako mrtvý. V tomto stavu ho pohřbí kapucíni ve své kapucínské hrobce, no a odtud, až přijde k vědomí, vezme nohy na ramena a uteče na hony od rakouského císařství.
Jenže plán se zhatil. Proradní kapucíni, aby měli jistotu, že o Trenckův majetek nepřijdou, oddělili Trenckovi během jeho hlubokého spánku hlavu. Trenck byl mrtev a opravdu později uložen k mumiím zemřelých kapucínů.
Jakmile se nebohá dívka dozvěděla o Trenckově smrti, zemřela žalem. A protože Trencka velmi milovala, a současně se chtěla nějak pomstít proradným kapucínům, proměnila se v bílou paní, která každý rok na svátek Všech svatých chodí navštěvovat svého milého do kapucínské krypty.
Když budete mít štěstí, možná ji v kapucínské kryptě zahlédnete i vy.
vstup do Kapucínské hrobky (2024) - nekomentované video