Mistrovská rána

Velitel švédských vojsk které v době třicetileté války obléhaly Brno - generál Torstenson - neměl vůbec dobrou náladu. Od rána mu přinášeli jednu špatnou zprávu za druhou.

Petrov

brněnský hrad Špilberk
hradby

Na začátku obléhání byl přesvědčen, že s tou myší dírou, jak Brnu říkal, budou hotovi do tří dnů a tu starou holou studenou kuchyni - to byl pro něho Špilberk - dobudou nejpozději do týdne. Ale nestalo se tak, jeho vojska obléhala Brno již čtvrtý měsíc.

Toho dne Torstensona zase hrozně trápila dna.

Ležel natažený v židli před svým stanem a v duchu si říkal, že by s radostí dal tři tuny zlata za to, jen kdyby nemusel to proklaté město obléhat. Aby si trochu spravil náladu, poručil si nalít vína. Sotva však uchopil korbel a začal ho zvedat k ústům, zazněl ze Špilberka výstřel. Jako blesk přiletěla dělová koule a vyrazila mu ho z ruky. Thorstenson zbledl a řekl: "Byla to opravdu mistrovská rána, ale raději mi příště doneste menší pohár, aby ten na kopci měl menší cíl."

To se rozumí, že se zpráva o té události rychle roznesla a Brňané byli jaksepatří hrdí na to, že jejich střelec ze Špilberka umí tak výborně mířit. V nějaké knize bylo zapsáno i jeho jméno, ale dnes už je nikdo nezná.další brněnské pověsti

TOP zajímavosti Brna

zábavný kvíz o Brnu

Zlatá kniha návštěv

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024