Řikonín 1970

Při železniční nehodě u Řikonína na Tišnovsku na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod, která se stala v ranních hodinách v pátek 11. prosince 1970, došlo k pádu dvou osobních vozů mezinárodního expresu č. 57 Panonia z viaduktu Kutiny do údolí říčky Libochovky. Někdejší neštěstí si vyžádalo život 31 cestujících, až na jednoho šlo o polské občany. 18 cestujících bylo zraněno

K vlakovému neštěstí došlo před sedmou hodinou ranní na kolejišti viaduktu Kutina, který se klene nad říčkou Libochovkou.

Do nákladního vlaku, který vyjel ze stanice Nihov směrem na Řikonín, a musel zastavit před vjezdovým návěstidlem u viaduktu Kutina, narazila zezadu lokomotiva, která vyjela ze stejné stanice o pár minut později. Nárazem došlo k vykolejení posledních osmi vagonů nákladní soupravy, přičemž některé z nich se dostaly až na protisměrnou kolej. Po ní ale od Brna přijížděl o dvacet minut zpožděný mezinárodní expres Panonia R57, který vrazil do stojících vagonů plnou rychlostí.

Po střetu došlo k poškození lokomotivy rychlíku a k odtržení prvních dvou vozů tažených za lokomotivou - lůžkového a jídelního vozu. Tyto dva vozy spadly z viaduktu z výšky 36m do údolí říčky Libochovky nedaleko osady Kutina.

Podle osobních svědectví ".. se v potoce válely pivní bečky, nákladní vagony a "všechno možné" ... Smutnou skutečností bylo, že na místě "zdraví okrádali mrtvé", uhlídat se to dalo těžko, a všude panoval děsivý zmatek. Trosky se musely opatrně rozebírat, protože hrozilo že z mostu spadne další vagon na záchranáře dole." (Miroslav Vaněk)

Časový sled události:


07.11 ... plánovaný příjezd ESn 4094 do stanice Řikonín

07.12 - 07.13 ... pátrání po vlaku ESn 4094 signalistou žst. Řikonín

07.15 ... vpuštění následu Elv 900 do obsazeného oddílu

07.14 - 07.16 ... pátrání po ESn 4094 výpravčím žst Řikonín

07.16 - 07.18 ... rozmezí hovoru hlásky Níhov - výpravčí Řikonín

07.16 - 07.18 ... rozmezí uvolnění vjezdového návěstidla Níhov

07.16 - 07.18:30 ... rozmezí postavení vjezdového návěstidla žst. Řikonín

07.17:30 ... první náraz - najetí ELv 900 na ESn 4094 (odmrštěné vagony)

07.20:30 ... druhý nároz - najetí R 57 Panonia na vykolejené vozy na viaduktuPráce na vyproštění obětí - většina z nich byla z jídelního vozu - trvaly nepřetržitě dva dny a dvě noci. Byla nasazena i armáda, a snad lze nyní prozradit, že její členové museli být notně posilněni alkoholem, aby ty děsivé výjevy, jichž se museli stát nechtěnými svědky, mohli lehčeji psychicky zvládnout (jde o tvrzení autora článku, jehož rodinný příslušník se podílel na vyprošťovacích pracích)

Viníci nehody byli potrestáni odnětím svobody na několik let. Hláskařka z Níhova, která nečekala na odhlášku z Řikonína, a v pustila lokomotivu na kolej za nákladním vlakem stojícím na viaduktu, a výpravčí z Řikonína skončili ve vězení. Výpravčí si odseděl čtyři roky za mřížemi, hláskařka, která ironií osudu sloužila svoji první samostatnou službu, šest let.

Donedávna byl na místě neštěstí pomník ve tvaru dvou zkřížených vagonových náprav, ten byl ale odstraněn, a tak tragickou událost, čtvrtou největší na železnici u nás, kterou podle šetření způsobilo porušení mnoha dopravních předpisů (vyslání vlaků krátce po sobě po stejné koleji, nepoužití žádných prosředků k varování přijíždějícího rychlíku v protisměru, atd.) připomíná kříž umístěný na jedné z podpěr viaduktu a malá pamětní deska...
Další události z osudových okamžiků


Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024