kostel sv. Leopolda

Konventní kostel sv. Leopolda řádu sv. Jana z Boha na Starém Brně stojí nedaleko Kamenného mostu přes řeku Svratku a byl vybudován v letech 1768 až 1777.

obrazek

kostel sv. Leopolda na ulici Polní (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Hospitálský řád Milosrdných bratří přišel do Brna v roce 1747 ze Španělska, ale v Čechách působil již od roku 1605 (např. Valtice). Jeho zakladatel, svatý Jan z Boha, založil v roce 1539 první řádovou nemocnici ve španělské Granadě, postavenou na zcela nových principech: lásce, lidskosti a tehdy zcela nových pravidlech hygieny.

Nemocnice (a porodnice) Milosrdných bratří je nejstarší městskou nemocnicí. Byla založena v roce 1747 moravským hrabětem Leopoldem z Ditrichštejna. Podle plánů stavitele Mořice Grimma byl postaven konvent s lékárnou a nemocnicí se sedmdesáti lůžky. Až o třicet let později k ní byl přistavěn pozdně barokní kostel sv.Leopolda, známý nádhernou freskovou výzdobou Mistra Josefa Sterna.

Před několika lety se vedle hlavního vchodu do nemocnice z ulice Polní zřídil tzv. baby-box, první zařízení tohoto druhu v Brně, do kterého je možné odložit nechtěné dítě, aniž by se pátralo po identitě rodičky.

"Bejbybox" zprvu vyvolával v brňanech smíšené pocity, nicméně další roky ukázaly oprávněnost jeho existence, když se tímto způsobem podařilo zachránit život několika desítkám dětí.pohled z Vídeňské k Polní uliciKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024