Brněnský orloj

Netradiční cca 6 m vysoký brněnský orloj ve tvaru dělostřeleckého náboje, vyrobený z černé leštěné žuly dovezené z Jihoafrické republiky, stojí na náměstí Svobody v samém centru historické části města Brna.

obrazek

pohled z ústí Masarykovy ulice směrem k náměstí Svobody

Orloj vytvořili sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník, a za iniciátora projektu je označován někdejší primátor Roman Onderka. Byl slavnostně odhalen 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při švédském obléhání v době třicetileté války, kterou má připomínat.

Oficiálně je však dílo označováno jako hodinový stroj či multifunkční hodinový stroj.

Čas je zobrazován otáčením nejvyšších kamenných dílů. Celá špice se otočí kolem své osy za minutu a je na ní ostrý hranol, který slouží jako ukazatel sekund. Nejvyšší skleněný díl se otočí jednou za hodinu a slouží jako ukazatel minut. Číslice ciferníku se otočí jednou za 12 hodin. Každou celou hodinu stroj krátce zazvoní.

hodinový stroj na nám. Svobody (2024) - nekomentované video

Uvnitř hodin je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna i jiných různých grafických úpravách. V 10.15, 10.30, 10.45 a v 11.00 h zahraje zvonkohra melodii a jsou vidět koule, které projíždějí škvírami a narážejí do jmen účastníků konfliktu. Nahoru koule vyjíždějí dopravníkem. Vždy v 11.00 po zahrání zvonkohry jedna kulička sjede po drahách do jednoho ze čtyř otvorů, v nichž je možno si ji chytit a odnést jako suvenýr domů. Kuličky jsou ruční práce ze sklárny v Karlově.

Objekt má symbolizovat konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v roce 1645 za Třicetileté války. Koule, která z něj vypadne, je však symbolem obrany a míru. Časostroj symbolizuje plynutí času

Od počátku, již od Silvestra 2010, je objekt před oslavami posledního dne roku v odpoledních hodinách zakrýván ohnivzdorným nafukovacím návlekem jako ochranou před poškozením leštěného povrchu při používání zábavní pyrotechniky. Zůstává zakryt do Nového roku, hodinový stroj je přitom stále v činnosti. Způsob ochrany navrhl sám spoluautor orloje Oldřich Rujbr

Hodiny byly oficiálně představeny veřejnosti v sobotu 18. září 2010 v době od 10.30 do 11.00. Po slavnostním projevu byl stroj uveden do chodu, ale první kuličku, která měla být umístěna v Muzeu města Brna, se nikomu nepodařilo chytit, a tak musela být použita rezervní.

Odečítání času z hodinového stroje je natolik složité, že mnozí Brňané s jistou dávkou škodolibosti tvrdí, že mnohem rychlejší je zjistit správný čas z nedalekých kostelních hodin na věži sv. Jakuba.

Dokonce i jeden z autorů díla - Oldřich Rujbr - nedokázal srozumitelně vysvětlil, jak čas stroje správně interpretovat; a to už je co říct! Toto video se proto rychle stalo virálem sociálních sítí.

Tak je půl dvanácté a nebo půl jedné?


obrazek

Informační tabule "jak přečíst přesný čas"


obrazek

Podle pověsti byl generál Torstenson nesmrtelný


obrazek

Skleněné kuličky se dají chytat denně v době od 10.00 do 11.00 hod.

Podívejte se, jak se skleněnka chytá



Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu





jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 26.05.2024