Raduit de Souches |
|
Jean Louis Raduit de Souches /fon. Súš/, generálmajor a později polní maršál armády císaře Ferdinanda III. Habsburského, byl jedním z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války - období neustálých bojů mezi katolíky a protestanty, které doslova zachvátily celý evropský kontinent. |
|
Raduit de Souches (* 16.8.1608 La Rochelle + 12.8.1682 Brno / Jevišovice)
Narodil se ve francouzském přístavu La Rochelle. Již jako velitel dragounského pluku se vyznamenal při obléhání Švédy obsazené Olomouce.
Uznávaným vojenským profesionálem se stal v roce 1645, kdy po bitvě u Jankova obsadila vítězná švédská vojska Jihlavu, Znojmo a řadu dalších moravských měst, a hrozilo, že vstoupí i do nedaleké Vídně. Souches byl s malým oddílem ponechán v Brně (to mělo ze severu chránit Vídeň) a byla mu svěřena jeho obrana. K dispozici měl asi 400 vlastních vojáků, několik desítek studentů z brněnské jezuitské koleje, a především ozbrojené měšťany - celkem 1476 obránců, s kterými úspěšně čelil po více jak tři měsíce útokům třicetitisícové švédské armády pod vedením generála Torstensona. Jako energický a schopný generál se rovněž uplatnil v četných bojích proti Turkům na Moravsko-Rakouském pomezí. Za zásluhy byl tento původně chudý francouzský šlechtic a konvertovaný katolík (původním vyznáním hugenot) povýšen do hraběcího stavu a stal se majitelem statku Jevišovice. Zde přestavěl tzv. starý zámek a v malé vsi Hluboké Mašůvky založil u léčivého pramene proslulé veřejné lázně. Krom toho v Brně kupuje r. 1646 známý renesanční Dům pánů z Lipé (Schwanzův palác) na náměstí Svobody. Když v r. 1682 na jevišovickém panství umírá, jsou jeho ostatky převezeny do Brna do kostela sv. Jakuba a uloženy vedle jeho manželky.
Tím, že Brno uchránilo pod Souchesovým vedením hlavní císařské město, dostalo se mu od císaře Ferdinanda III. mnoha privilegií, které jeho postavení posílily tak, že v té době bylo považováno za neoficiální hlavní město Moravy. Na kdysi slavnou Olomouc, která Švédům podlehla během tří dnů, a která přišla za třicetileté války o téměř 90% obyvatel, zůstala role druhořadého moravského města. Co se týče postavení Brna, je potřeba dodat, že formální potvrzení hlavního města přišlo až o téměř sto let později od císařovny Marie Terezie..
Ludvík Souches nepůsobil jen na Moravě, ale pomáhal před Švédy mj. chránit i Prahu.
|
Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024