kostel sv. Jakuba na mBrno.cz

Kostel sv. Jakuba stojí na Rašínově třídě v těsné blízkosti náměstí Svobody. Je v něm pochován R. Souches, velitel obránců Brna před jeho napadením Švédy za dob třicetileté války. Kostel sv. Jakuba Většího patří mezi Národní kulturní památky ČR.

sv. Jakub (3d mapa = klik na foto) (mapa)

Kostel byl postaven na přelomu XIV - XV. stol. na místě staršího románského chrámu sv. Jakuba Většího z let 1201 až 1222, farního kostela trhové vsi německých a flandersko-vlámských kolonistů.

Husitské bouře práce na stavebních úpravách na delší čas přerušily, takže se v jeho pozdně gotické přestavbě pokračovalo až v roce 1460. Do roku 1473 dostal kostel nový chór.

Od r. 1502 na chór navázala stavba síňového trojlodí a západní věže podle projektu A. Pilgrama.

V roce 1515 ale kostel vyhořel. Do roku 1592 pak probíhala opět jeho obnova. I poté pak kostel ještě prošel mnoha dalšími stavebními úpravami. Až do konce osmnáctého století ho obklopoval hřbitov s několika kaplemi.

Ke kostelu sv. Jakuba se váže jedna z nejznámějších brněnských pověstí - "pověst o neslušném mužíčkovi". Mužíčka lze spatřit v jednom z okeních oblouků při jižní straně kostela, přivrácené k náměstí Svobody, jak vystrkuje svůj nahý zadeček ke katedrále sv. Petra a Pavla

Málokdo ale ví, že v okně není jen jeden mužíček, ale jsou v něm dvě postavy . Neslušný mužíček je totiž vytesán v družném obětí s "neslušnou ženuškou". "Patrně šlo o žert kameníka, když takovou sochu umístil na církevní budovu," říká Jindřich Chatrný z pracoviště dějin architektury a urbanismu Muzea města Brna.

Během nedávné rekonstrukce přilehlého Jakubského náměstí se odkrylo bývalé pohřebiště a nalezly se sklepy staré kostnice, údajně druhé největší v celé střední Evropě. Nedaleko odtud, východně od náměstí, se nalézá další známý brněnský kostel - "U jezuitů" ; severněji - na Moravském náměstí - kostel sv. Tomáše.

Kostel sv. Jakuba je místem posledního odpočinku hlavního velitele obránců města Brna z dob obléhání města Švédy za třicetileté války; v oltářním ochozu stojí mauzoleum Ludvíka Raduita de Souches

Z vybavení kostela vyniká dřevořezba ukřižovaného Krista z konce 13. století.


Jakub z Rašínovy třídy zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit foto


Jakub - zvětšit fotoObjevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to       Portál mojeBrno

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru


Datum poslední aktualizace této stránky: 17.12.2021