Neslušný mužíček

Vypráví se, že se vrchnosti nahoře na Petrově a dole u Jakuba nikdy neměli moc rády. Proto jak se začaly současně stavět dva kostely, všichni čekali, co bude dál.

obrázek

Na Petrově měli více peněz, u Jakuba zase lepšího mistra stavitele. Dříve pracoval v cizině, dokonce na chrámu ve Štrasburgu. Svému řemeslu dobře rozuměl a práce mu šla rychle od ruky. Byl prý také velký šprýmař, kterého si oblíbili nejen jeho pomocníci, ale také brněnští měšťané.

Stavba na Petrově se opožďovala. Dole ve městě si tropili žerty, že jakubský kostel bude dávno hotov, než na Petrově vůbec něco postaví. To Petrovské velmi nahněvalo. A protože měli větší moc, postarali se o to, že kameník od Jakuba musel zanechat práce a město opustit. Jen s těžkým srdcem mu to dole ve městě oznamovali.

obrázek

kostel sv. Jakuba na Rašínově třídě

Náš mistr slíbil, že odejde, ale požádal o splnění jednoho přání: "Dovolte mně, abych směl dokončit to jediné okno, na kterém zrovna pracuji."

Když okno dokončil a odkryl je, všichni byli překvapeni. Zjistili, že se mistr kameník těm na Petrově dokonale pomstil.

Nad oknem, kde se sbíhají oblouky, dodnes můžete uvidět malého mužíčka, jak svůj holý zadek vystrkuje na ty nahoře, kteří ho z města vyhnali.

Věděli jste, že se mužíčkovi od Jakuba po celá staletí říkalo " Engel der Begierde", anděl chtíčů ..?

Jiná verze pověsti o neslušném mužíčkovi však hovoří o něčem jiném. A jako vždy, za vším prý stála hezká žena. Dokonce je o této události snad nějaký zápis.

Když se podíváte na tuto sochu s protějšího domu, uvidíte, že jde o sousoší muže a ženy. Šlo o to, že kameník měl rád ženu vlivného měšťana a ten, když na to přišel, postaral se o to, aby pracovníka propustili. Ten, za pomocí svých přátel, zabudoval do stavby ozdobný kámen připomínající jeho velkou lásku a kamarádi jako by o tom nevěděli stavěli dál. Když se na to přišlo, bylo už ozdobný kámen odstranit pozdě. Je to závazák, držící oblouk okna, takže by se věž zřítila a tak tam tato věc zůstala.

obrazek

obrazek

obrazek

obrazekdalší brněnské pověsti

TOP zajímavosti Brna

zábavný kvíz o Brnu

Zlatá kniha návštěv

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024