chrám sv. Tomáše |
|
Při jižní straně Moravského náměstí stojí chrám svatého Tomáše. V něm jsou pochováni význační příslušníci tzv. "moravských" Lucemburků, například bratr Karla IV. - Jan Jindřich Lucemburský a jeho syn Jošt. |
|
Kostel byl založen jako pohřebiště moravských markrabat (3D mapa = klik na foto) (mapa)
Nechal jej 2. února 1350 s augustiniánským opatstvím zbudovat moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský (+1375), bratr císaře Karla IV. , ale jeho otevření se nedožil.
Kostel měl sloužit jako pohřebiště moravských markrabat, ale pohřbení jsou zde jen Jan Jindřich se svým synem. Protože byl původní kostel během třicetileté války zcela zničen, byl nově postaven v letech 1665-75 podle plánu Jana Křtitele Erny. Od roku 1784 se stal farním kostelem pro rozrůstající se předměstí. Hlavní oltář je společným dílem sochaře Josefa Winterhaldera st. a Jakuba Scherze z r. 1762. Kazatelnu zdobí plastická dekorace. Křtitelnice vznikla v roce 1784. Zřejmě nejvzácnější výzdobou kostela je obraz Zjevení Krista apoštolů z roku 1764. Při kostelu je klášter, v jehož prostorách se dnes nachází muzeum. Pod kostelem se nalezá augustiniánská hrobka.
Kostel sv. Tomáše byl svědkem velkých slavností, například v roce 1736 zde proběhly slavnosti symbolické korunovace Panny Marie za "královnu Moravy" .
Jošt patřil k největším politikům, kteří se kdy na Moravě narodili. Byl v úzkém pokrevním svazku s Karlem IV a kdyby se králi nenarodil syn, stal by Jošt českým králem. Jošt je pochován v hrobce umístěné pod ( červenou deskou) před hlavním oltářem.
Zajímavostí kostela sv. Tomáše je, že jeho zvon se rozhoupává stále pomocí provazu. "Srdcem" se sice zvoní především u velikých zvonů, a i když zvon v kostele sv. Tomáše není z největších, zvoní se tak proto, protože je nebezpečí, že by se vzhledem k stáří mohl poškodit.
Švédský vojevůdce Leonard Torstenson záměrně stanovil datum generálního útoku na Brno na úterý 15. srpna, což je slavnost Nanebevzetí Panny Marie. K hlavnímu útoku na tvrz u sv. Tomáše vybral Torstenson elitní pluky, které zdolaly dělostřelbou těžce poškozené hradby a dokonce se jim podařil průlom do města. V tomto kritickém okamžiku přivolaný jezdecký oddíl zastavil jejich postup a odvrátil pád města.
pohled z Joštovy ulice od Ústavního soudu z Moravského nám. od restaurace U potrefené husy
kostel a klášter patřily původně řádu augustiniánů,
|
Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024