Jošt Lucemburský

Před hlavním oltářem kostela sv. Tomáše v Brně na Moravském náměstí, pod červenou deskou vsazenou do podlahy, je pochován syn Jana Jindřicha Lucemburského - římský král a moravský markrabě Jošt "Moravský" Lucemburský.

klikni pro zvětšení

Kostel sv. Tomáše je pohřebištěm moravských Lucemburků

Jošt MoravskýJošt Lucemburský
(* ?.10.1351 + 18.1.1411 Brno)
moravský markrabě a římský král
(syn Jana Jindřicha, bratra Karla IV. Lucemburského)

Jošt se narodil v říjnu r.1351, jako syn Jana Jindřicha Lucemburského (který byl bratrem "otce vlasti" - Karla IV.) a Markéty Klatovské.

Od roku 1376, tedy v jeho 25ti letech, byl moravským markrabětem, ale o správu Moravy se musel dělit se svým bratrem Prokopem, což bylo vzhledem k jeho osobním ambicím příčinou mnoha vleklých válek mezi nimi.

V letech 1383 a 1389 působil jako říšský generální vikář v Itálii. Tato funkce znamenala zastupování českého krále Václava IV. v italských državách. Krom toho Václav IV. zastavil Joštovi r. 1388 i hrabství Lucembursko.

V témže roce získal od bratrance Zikmunda Lucemburského braniborský kraj a stal se markrabětem braniborským (Jošt poskytl Zikmundovi finanční půjčku, kterou Zikmund nebyl schopen splatit, a tak zástava - Braniborsko - spadla do rukou Jošta).

Václav IV.

Václav IV.
český a německý král
(* 26.2.1361 Norimberk + 16.8.1419 Nový hrad u Kunratic)
syn Karla IV. a Anny Svidnické

V roce 1394 stál Jošt v čele panské jednoty, která uvěznila Václava IV. Vyšší šlechta se začala proti Václavovi stavět především pro jeho časté zábavy, pitky a nespořádaný život, které ho sváděly od jeho vladařských povinností. Navíc se Václav obklopoval jen hrstkou věrných a nijak nedal na názory šlechty.

Také o 8 let později - r.1402 - během dalšího panského odboje proti králi (za kterým byl tentokrát Zikmund, který siloval o českou korunu) stál znovu Jošt na straně šlechty. Vzápětí se Jošt se Zikmundem politicky rozešel a po smrti svého bratra Prokopa stál proti němu na straně Václava IV.

R. 1410 byl Jošt zvolen římským králem.

Zikmund Lucemburský

Zikmund Lucemburský
(* 14.2.1368 Norimberk + 9.12.1437 Znojmo)
braniborský markrabě, uherský král, český král, římský král, lombardský král, římský císař
syn Karla IV. a Alžběty Pomořanské

Jan Jindřich Lucemburský

Jan Jindřich Lucemburský
(* 12.2.1322 Mělník + 12.11.1375 Brno)
mladší bratr Karla IV.
otec Jošta, římského krále

Jošt byl znám jako muž neobyčejně vzdělaný. Velice rád četl, půjčoval si knihy dokonce i od Jana Husa. Byl velmi schopným finančníkem a lstivým politikem. Součastníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince.

Jošt byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla od roku 1372 Alžběta, dcera opolského vévody Vladislava. Druhou ženou se mu stala Anežka, dcera rovněž opolského vévody – Bolka. Obě manželství ale byla bezdětná.

Karel IV.

Karel IV.
(* 14.5.1316 Praha + 29.11.1378 Praha)
moravský markrabě, český, lombardský, římský a arelátský král, a císař římský
syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny
otec Václava IV. a Zikmunda Lucemburského

Jošt Lucemburský byl skutečně posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy, po jeho smrti připadal titul markraběte výhradně českým králům.

Jošt Lucemburský zemřel 18.1.1411 na hradě Špilberk.


Jošt byl nejvýraznější postavou ze všech čtyř tzv. "Moravských Lucemburků", a kdyby se Karlu IV. nenarodil syn, stal by se právě Jošt dalším českým králem...

K připomenutí této význačné postavy naší historie byla 28. října 2015 odhalena před kostelem sv. Tomáše socha markraběte (a římského krále) Jošta na koni. Nohy koně jsou zakotveny do dlažby Moravského náměstí, takže lze pod sochou procházet.

Po kontroverzním brněnském orloji ve tvaru černého náboje, který je umístěn na náměstí Svobody, jde o stejně pozoruhodné výtvarné dílo, o čemž svědčí velký zájem kolemjdoucích, pořizujících si u této sochy svá selfíčka /foto/

FOTO: jak socha vznikala + jak se socha stavěla + fotografie návrhů z výběrového řízeníA malá poznámka na závěr:
víte, že Jošt nebyl jedinou urozenou hlavou, která našla v Brně místo věčného odpočinutí ?

Na Starém Brně, v basilice minor, je totiž pochována Eliška Rejčka, dvojnásobná vdova po českých králích, která byla s Joštem v určitém příbuzenském vztahu.

V jakém? To vám prozradí další článek, pojednávající o Elišce Rejčce.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 2.6.2024