Moravské náměstí |
|
Moravské náměstí patří rozlohou k největším náměstím, které se nacházejí v samém centru Brna. Svůj dnešní název dostalo na připomenutí faktu, že Morava byla po celá staletí vedena jako svébytné území. |
|
Památník Rudé armádě (3D mapa = klik na foto) (mapa)
Starší brňané občas ještě někdy pro Moravské náměstí použijí název "Lažanské" (podle hraběte Lažanského), který platil od založení první republiky až do osvobození, než bylo náměstí přejmenováno v roce 1946 na "náměstí Rudé armády" (NRA).
Pokračování Rooseveltovy třídy vedoucí od Janáčkova divadla k restauraci Muzeum na Lidické přetíná Moravské náměstí na dvě nestejně velké části: v té menší, na východní straně, kterou ohraničuje pokračování ulice Milady Horákové a Koliště, je od konce války umístěn památník Rudé armády.
Moravské náměstí se až do roku 1989 stávalo na 1. května místem oslav svátku práce. Před sochou rudoarmějce stávala tribuna, kolem které procházely májové průvody pracujících brňanů. Televizní kamery vždy byly natočeny k průčelí Muzejky; a bylo až komické, jak se průvod rozcházel pár metrů za nimi.. V okolí náměstí se nalézají turisticky zajímavé objekty: ať už jde o restauraci Muzeum (v hantýrce Muzejku), varieté Rozmarýn, dřívější restauraci Bellevue - dnes restauraci U potrefené husy, kostel sv. Tomáše s hrobkou Jana Jindřicha Lucemburského, bratra Karla IV., a jeho syna Jošta, s přilehlým augustiniánským klášterem, a nebo budova Janáčkova divadla s restaurací Bohéma. "Muzejka" pohled od "Muzejky" k "Potrefené huse"
zde stával Německý dům Vlevo Janáčkovo divadlo, vpravo kostel sv. Tomáše |
Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024