Hutterův rybník

Hutterův rybník byl posledním z osmi rybníků na říčce Ponávce (Ponava tekla od obce Vranov u Brna přes Královo pole, park Lužánky, k centru města Brna směrem k Dornychu, kde se setkávala s řekou Svitavou) a rozprostíral se zhruba v místech dnešního náměstí 28. října v Černých polích k ulici Milady Horákové.

klikni pro zvětšení

dřevěná aréna - nedatováno

Poté co byl roku 1781 (za vlády Josefa II. Habsburského) vysušen a zasypán, vznikala na na jeho místě koncem 19. století nová zástavba, kterou tvořily jednak obyčejné nájemní domy, ale i honosné domy a výstavní paláce.
(Úplný seznam českých panovníků, viz. řádek 71 )

Proto nově vzniklé náměstí, které leží nedaleko Lužáneckého parku, dostalo svůj první název právě od zaniklého rybníku - Hutterův rybník (Hutterteich). To se pak stalo dočasným sídlištěm divadelních a cirkusových společností v tzv. dřevěné aréně, viz. dobový obrázek.

V té době na náměstí vyrostly dvě významné budovy; první byla centrální budova Červeného kříže, která zde byla postavena v polovině 19. století. Byla dílem architekta Aloise Prastorfera, který byl současně projektantem Ústředního hřbitova v Brně. Druhou byla Německá průmyslová škola, kterou postavil Prastorfer společně s dalším architektem Wilhelmem Dworakem, a která se stala největší budovou celého náměstí.
V roce 1890 dostalo náměstí nový název - Winterhollerovo náměstí (Winterhollerplatz), podle tehdejšího brněnského starosty, a takto bylo pojmenováno až do konce 1. světové války...

Během rekonstrukce ulice Milady Horákové v roce 2014 byla nalezena středověká hráz tohoto rybníka v hloubce 3m pod úrovní současného terénu. Tato hráz se táhne od ulice kpt. Jaroše ke křižovatce ulic Milady Horákové a Francouzské...

klikni pro zvětšení

Hutterův rybník - nedatováno (zvětšit foto)

Pohled na město od východu
Cesta od hráze rybníka do kopce vlevo je dnešní ulice Milady Horákové
vedoucí z Koliště směrem k Černým Polím

Vpravo nahoře hrad Špilberk
Město ještě obehnáno středověkými hradbamiKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024