Kamenná kolonie

Malé domky, jakoby nahodile nalepené těsně k sobě. Úzké uličky, zajímavá zákoutí. Při pohledu z blízkého lomu na střechy stavení se neubráníte pocitu, že právě tady se musel kdysi zastavit čas. A vzápětí vás napadne, kdo, kdy, a proč tuto malou vesnickou osadu v těsném sousedství areálu brněnských veletrhů založil.

obrazek

Kamenná kolonie pod Červeným kopcem (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Jde o Kamennou kolonii, jednu z nejzachovalejších původně dělnických kolonií v Brně, která se nalézá ve starém štěrkovém kamenolomu při severozápadním úbočí Červeného kopce (význačné přírodní památky a paleontologického naleziště) směrem k řece Svratce a areálu brněnského výstaviště (mapa nové okno).

S výstavbou malých, velmi skromných domečků bez vody, elektřiny a kanalizace, k níž dostali chudí dělníci od města nejen povolení ale mnohdy i cihly "zdarma", se zde začalo hned po první světové válce. S tím jak kolem města v šedesátých letech minulého století vyrůstala první satelitní sídliště, původní obyvatelstvo se přesunulo do nich, a o jejich domky, kde se nabízelo levné, ale dosti provizorní bydlení, měli zájem především mimobrněnští studenti - ze Slovenska a Severní Moravy.

Sílící poptávka po atraktivních místech s jedinečnou atmosferou ale způsobila, že studenty ještě daleko před sametovou revolucí brzy vystřídala svérázná komunita umělců a bohémů, kteří zde bydlí dodnes. Mnoho původních domků bylo časem spojeno do větších celků, a řada jich byla přestavěna na ateliéry. Z dřívější dělnícké bídy zůstalo jen romantické pozlátko..

Vršek lomu je oblíbeným výletním místem; krom úžasného pohledu na starobylou osadu uprostřed velkoměsta se odtud nabízí krásný výhled na celé výstaviště, část ulic Starého Brna, hrad Špilberk, katedrálu Petrov, a úplně napravo je možné spatřit kamenolom Hády se sídlišti Vinohrady a Líšeň (panoramatické foto)

Nad lomem při slepé ulici Červený kopec dnes najdete další kolonii - kolonii honosných rodinných domů. Někdejší poklid narušuje rachot travních sekaček a řev motorů terénních aut. Vrátit čas o osumdesát let zpátky, nestačili by se dělníci z nedaleké Kohnovy cihelny divit.


Fotoalbum 1- Kamenná kolonie I.
Fotoalbum 2- Kamenná kolonie II.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024