Kamenný most

Dlouhý most, původně dřevěný, překonával řeku Svratku na Starém Brně zhruba v místech, kde v 11. století vznikla osada Brno (mapa).

Zde stával Kamenný most - pohled ke kostelu sv. Leopolda

Původ jejího jména tkvěl zřejmě ve staroslověnském slově "brn", bláto, protože se zde řeka často rozvodňovala a osadu obklopovaly močály.

Přes dřevěný most vedla jedna z kupeckých cest z Poddunají do Polska, tzv. Vídeňská stezka. V roce 1492 (za vlády Vladislava II. Jagelonského) byl původní most nahrazen Kamenným mostem, který postavil mistr Hans Track. Na mostě ponechal pamětní kamennou desku s nápisem "Hans Track hat das volpracht 1492" - "toto vykonal Hans Track 1492".
V období baroka most zdobily čtyři sochy, ale ty byly odstraněny při dalších úpravách mostu v roce 1837.

V roce 1935 bylo potřeba komunikaci rozšířit a tak byl Kamenný most nahrazen zcela novým mostem (přitom byla ze starého mostu vyňata pamětní deska H. Tracka a uložena do sbírek Muzea města Brna). Tento most byl ale vzápětí poničen při leteckém náletu většího svazu letadel RA ke konci války (17.4.1945) Sochy nové okno z původního Kamenného mostu dnes stojí před vchodem do kostela sv. Leopolda ("U Milosrdných bratří"). Nedaleko Kamenného mostu stával nejstarší hostinec v Brně U modrého lvaKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024