palác Chlumeckých

Ve spodní části České ulice stával starý oprýskaný klasicistní dům, jehož zašlou slávu připomínal jenom honosný portál v jeho průčelí.

klikni pro zvětšení

palác Chlumeckých dříve

Jde o bývalý městský šlechtický palác Chlumeckých (brňané ho znají též pod názvem "Anenský") , který zde stojí od roku 1845, a který se stal o 22 let později místem setkávání českých a německých dělníků a živnostníků v organizaci nazvané "1. brněnský pěvecký a čtenářský kroužek pro dělníky a živnostníky".
Znak rodiny dvorního rady a majitele velkostatku Antona Johanna Rittera von Chlumetzky je dodnes k vidění v portále tohoto domu.

Šlechtických paláců se v okolí hlavního brněnského náměstí nalézala celá řada, za všechny lze uvést například Schratenbachův palác, palác Kounických, palác Herringův, palác Mitrovských a pod.

klikni pro zvětšení

pamětní deska spolku
klikni pro zvětšení

K paláci samotnému - třípodlažní objekt stojí pravděpodobně na místě původních snad až pěti měšťanských domů, které lemovaly jednu z odedávna nejrušnějších obchodních ulic města Brna. Není divu, vždyť Česká ulice leží v jihoseverní ose původního středověkého města, ose dané z jihu branou Židovskou (Ferdinandovou) a nahoře ze severu branou Veselou. Obě brány, jako součást středověkého opevnění však dávno zanikly počátkem 19. století v době napoleonských válek na Moravě, stejně jako těch pár měšťanských domů, na jejichž půdorysu se palác Chlumeckých nalézá.
Historická budova paláce prošla v letech 2013-2014 nákladnou rekonstrukcí soukromého investora, a v místech, kde se setkávali čeští vlastenci (v přízemí domu byla známá Brichtova kavárna), byly otevřeny moderní obchodní postory. Stojí ještě za připomenutí, že v budově tohoto paláce sídlila do roku 1942 redakce Lidových novin, ve které pracovali známé brněnské osobnosti, jako Rudolf Těsnohlídek, Eduard Bass, Jiří Mahen a nebo S.K. Neumann...

Po přestavbě paláce byla "středověká krčma" přemístěna na náměstí Svobody do Domu pánů z Lipé.portál dříve

detail portálu s erbem


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to       Portál mojeBrno