Tivoli

Mimo historický střed Brna, v městské části Veveří, se rozprostírá v těsném sousedství botanické zahrady nevelké náměstí trojúhelnikového tvaru - Konečného náměstí. Vedou přes něj silně frekventované ulice Kotlářská, Veveří a Úvoz; k té poslední se vztahuje jedna z brněnských pověstí O strašidelné hospodě.

klikni pro zvětšeníDům Tivoli na Konečného nám.

Náměstí je jedinečné zachovanou architektonickou čistotou budov které ho obklopují, všechny secesní nájemní domy od stavitele F. Pawlů vznikly počátkem 20. století (1899-1900).

Nejkrásnějším domem je bezesporu budova Tivoli, o které se málo ví, že její mohutné postranní věžičky byly dostavěny až později.

Stejný stavitel postavil o dva roky dříve v Brně další velmi známou budovu - Dům U tří kohoutů na Masarykově ulici (1897), která nese secesně novobarokní rysy.

Záhadou je, proč Tivoli dostal právě tohle jméno. V Itálii leží v Prenestinských horách stejnojmenné město (se známými vodopády a Hadriánovou vilou), podle kterého se pojmenovávaly zábavní parky v zemích celé Evropy. I ve švédštině Tivoli znamená cosi jako houpačky nebo lunapark. Zdá se, že místo samotné tedy souviselo s nějakým druhem zábavy.

Ale nabízí se i jiné vysvětlení: poblíž italského města Tivoli se nachází prastará mariánská svatyně Madonna della Mentorella, kde je uctívána Maria jako „Matka milostí“. Název Tivoli je často zmiňován i v serveru zaměřeném na Znojemskou rotundu sv. Kateřiny, v sekci "ikonografie"..

Samotné náměstí mělo dříve jiný vzhled - mezi ulicí Kotlářskou a Úvozem (a dnešní ulicí Žižkovou) existovalo tehdy poměrně velké převýšení.


TivoliPohled na Tivoli z Kotlářské ulice

Detail postranní věžeKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024