Bílá hora v Brně

Bílá hora se nalézá na území městské části Židenice a je pokryta vegetací lesoparkového typu. Cesty mezi stromy jsou vhodné ke kratším procházkám, a spousta malých i větších zatravněných ploch láká v létě ke slunění.

pohled na město

z Bílé hory se za jasného počasí otevírá krásný výhled na město (3D mapa=klik na foto) (mapa)

Podloží Bílé hory je tvořeno prvohorními horninami. Přestože vrch není nijak vysoký, za pěkného počasí se z jeho západní strany odkrývá široce otevřený výhled na město. Ze severní strany Bílé hory na kopec nad poliklinikou Viniční, sídliště Vinohrady, sídliště Líšeň (a vrch Hády nad ním), z východní pak na areál Zetoru a ZKL, městskou spalovnu SAKO, a za ní Stránskou skálu.

Na vrcholu Bílé hory je umístěn památník dělnického hnutí, které bývalo v Brně tradičně velmi silné. Dělníci se zde scházeli za účasti svých předáků; největší manifestaci zažila Bílá hora pod vedením Josefa Hybeše na podporu požadavku všeobecného volebního práva v červnu 1893. I když policie akci zakázala, nebyla schopna zabránit účasti deseti tisíců lidí. Tehdy policie zranila mnoho dělníků, na 80 jich bylo pozatýkáno.

Stejně jako o Stránské skále, i o Bílé hoře kolují legendy: prý se v jejím nitru ukrývají tajné chodby, podobné těm v lomu na Hádech.

Vrch Bílá hora je dobře přístupný městskou hromadnou dopravou, přímo pod ním vede linka tramvaje č.8 ("zastávka na Bílé hoře"), a nebo se dá k němu dojet autobusem č. 45 nebo 75.

Bílá hora byla 28. listopadu 1991 vyhlášena přírodní památkou.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024