kostel sv. Jiljí |
|
Kostel sv. Jiljí stojí poblíž rušné křižovatky ulic Hněvkovského a Černovické v Brně - Černovicích, nedaleko konečné tramvaje u výškové budovy Gity. |
|
kostel sv. Jiljí (3D mapa = klik na foto) (mapa) Po minimálně jednom provizoriu zde postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Brzy po roce 1200 přistavěli k západní stěně kostela obytnou tzv. "tribunovou" věž, která je jednou z jedenácti dochovaných staveb svého druhu v naší republice. Brzy na to postavili i areál kláštera. Přehled kostelů v centru města. K románskému základu kostela se stavěly a zase bouraly různé přístavby. Během dalších staletí kostel i klášter často chátraly a vždy byly opravovány jen věci ve vyloženě havarijním stavu. Samotný klášter zanikl někdy kolem roku 1527 a byl rozebrán na stavební materiál.
Dnešní vzhled dostal kostel v šesti etapách: po úpravách v 15. a 16. století byla koncem třicetileté války zvětšena některá okna, a nižší strop a střecha z románské části byly zvýšeny na úroveň části gotické.
V parku před kostelem byl hřbitov, který musel ustoupit výstavbě v 20. století. Památkou na něj je kovový kříž v parku před kostelem. Mezi předsíní kostela a kaplí svátosti smíření je dlouhý sklep, po strop plný kostí.
Kostel byl pro svou polohu v nížině řeky Svratky a Svitavy nesčetněkrát zaplaven, a proto současná dlažba z roku 1796 je o 160 cm nad původní.
Patrně nikdy za svých více než 800 let existence neprošel kostel tak důkladnou rekonstrukcí jako v posledních letech, kdy se farnost připravovala na 900leté výročí první zmínky o Luhu - Komárově. Z historie farnosti u kostela sv. Jiljí: k roku 1104 je datovaný dokument, kterým kníže brněnský Oldřich a znojemský Litold dávají právě založenému benediktinskému klášteru v Třebíči různé lokality, mezi nimi i Luh. Luh se od 14. stol. začal nazývat "Komárov"; původní název stále žije v pojmenování ulice Lužná.
Jeden z mnichů z řádu Benediktiánů vykonával duchovní správu Luhu - Komárova a okolí jako dnes farář. Klášter byl velký, po r. 1200 zde bylo zřízeno probošství. Probošti v té době byli nejvyššími církevními hodnostáři v Brně.
Po době nového rozkvětu za Karla IV. přišly války husitské, pak uherské, po nichž poničené probošství zaniklo. Všechno co zbylo, bylo předáno roku 1527 petrovské kapitule . Ta se ale o něj začala starat až v roce 1570, to už je kostel silně zchátralý a kážou v něm jezuité. Po třicetileté válce vykonává duchovní zprávu u kostela jeden z petrovských vikářů - kaplanů, který v Komárově i bydlel.
S kostelem sv. Jiljí jsou spojeny ještě tyto dvě historické události: nedaleko odtud, na Královské louce (prostor konečné tramvaje) měl svůj stan hlavní velitel švédských vojsk generál Torstenson, který v r. 1645 po téměř 4 měsíce marně dobýval Brno.
V roce 1784 byla zřízena samostatná farnost Komárov. Farníci byli převážně Němci. Kostel sv. Jiljí je dnes nejstarší stavbou dosud sloužící svému účelu v Brně. pohled z Hněvkovského ulice z přilehlého parku od Černovické kostel. sv. Jiljí hlavní vchod s pamětní deskou Hrobka Schindlerů z Ráječka - cihlová stavba vlevo pohled od Hněvkovského |
Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024