Svitava, Brno Obřany

Od konečné tramvaje v Brně Obřanech jsou to do Bílovic nad Svitavou necelé 4 kilometry. Cesta vede víceméně po rovině lesem podél řeky, a v létě tu bývá příjemný stín. (mapa)

8/2006

První železniční most
přes řeku Svitavu

Pěkně je zde i v zimě, za silnějších mrazů se řeka stává součástí ledového království. Mnoho brňanů k ní vyráží právě na Śtědrý den.

Mírné převýšení dovoluje využívat cyklostezku i k projížďkám na inlajnech. Na kole se dá trasa - při rychlejší jízdě - zvládnout asi za 12 minut. V zahrádce bílovické Sokolovny se u "jednoho" můžete rozhodnout, zda se vrátíte stejnou cestou zpátky a nebo se raději vydáte do Bílovických strání kolem Liduščina památníku směrem k vrchu Hády.

Zvolit můžete i delší cestu přes Řícmanice a Kanice k Ochozi a údolí Říčky.

No a pokud si opravdu věříte, můžete zkusit zajet si až do Adamova, a pak se vydat vzhůru Josefským údolím kolem Staré huti a Býčí skály na Křtiny a přes Ochoz zpátky do Brna.

Mimochodem - kvůli velkému množství přírodních památek se celá oblast nazývá "Moravským Švýcarskem".Na šedém balvanu děravé skály
se samotou srůstaje sedím.
Pode mnou vody jak by se rvaly
na zběsilou Svitavu hledím

/ z Knihy lesů, vod a strání /

mapa

Jantarová cyklostezka z Obřan do Bílovic měří kolem 4 km
a vede podél řeky (mapy.cz)K řece Svitavě se váže několik nadpřirozených bytostí. Tak např. u Bílovic se vyskytovala krásná vodní víla. Tu také zvěčnil Rudolf Těsnohlídek ve své knize Čimčirýnek a chlapci. Víla se zjevovala pouze lidem s čistým srdcem a jen jedenkrát za život.

Další postavou žijící v této řece měl být vodník, kterého prý vídávaly místní děti. Když jej děti uviděly, proměnil se ve zlatý košíček, pak v kytici, a nakonec zmizel ve vodě. Mezi těmi, kdo se údajně s vodníkem setkali, byl i dědeček pana Dosedly z Olomučan. Ten se vracel s jedním sousedem z lovu raků od Svitavy. Bylo již přítmí a oni procházeli hlubokým údolím k Dlouhým vrchům. Najednou se z potoka, který tímto údolím protéká, ozvalo: "Ruli! Ruli". Z bedničky, kterou sebou nesli, a kde byli uloženi raci, zazněla odpověď: "Ruli! Ruli". Oba polekaní vysypali obsah bedničky a uháněli k domovu. V bedničce údajně byl i omylem ulovený hastrman ...

8/2006

síla proudu fascinuje

8/2006

pod hradiskem

8/2006

Pomník Stanislava Kostky Neumanna

více fotografií zdeKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024