Strachotín

Do roku 1945 převážně německá vinařská obec Strachotín (Tracht), s gotickým kostelem sv. Oldřicha a Metoděje ze 13. století, leží na okraji původní dyjské nivy, při severní straně vodní nádrže Nové Mlýny zhruba 15 km od Mikulova. První písemná zmínka o obci je z roku 1046, historicky se tak řadí k nejstarším osídleným místům Moravy.

Strachotín

V roce 1334 přechází Strachotín společně s hradem Děvičky do držení Hartmana z Lichtenštejna, r. 1414 je městečko ohrazeno, má dvě brány, a od 15. století náleží k mikulovskému panství.

mapa

Jižně od obce se nalézala archeologicky významná Petrova louka, se zbytky staroslovanského osídlení.

Na Petrově louce se v roce 864 střetl kníže Rastislav s franckým panovníkem Ludvíkem Němcem. Rastislavovo vítězství nad Němcem vyústilo v uznání Velké Moravy. (seznam českých panovníků, viz. řádek 6)

Petrova louka byla téměř o 800 let později rovněž svědkem dalšího významného moravského vítězství, když zde v roce 1619 vyhrály moravské odbojné stavy bitvu nad několikanásobně početnějším císařským vojskem generála Dampierra. Bohužel, tohle významné místo zřejmě natrvalo zatopily vody Novomlýnské nádrže.


Strachotín je znám velmi dobře mezi rybáři jako místo kapitálních úlovků kapra nové okno, a od jara až do podzimu bývá oblíbeným místem turistů, kteří z něj vyrážejí do přilehlého okolí.

Strachotínem rovněž vede známá cyklistická vinařská stezka "Pálavský okruh" nové okno. Vinařské sklepy ve Sklepní ulici, která se nachází při severní straně místního rybníku, lákají k ochutnání "pravého moravského", přičemž je možné posedět jak ve sklepech, tak venku před nimi, s výhledem na Pálavské kopce. Majitelé sklepů rovněž nabízejí možnost kvalitního ubytování. V porovnání se sklepy Dolních či Horních Věstonic, se ty Strachotínské zdají mnohem intimnější, protože jsou stranou frekventovaných silnic.Strachotínský rybník

Sklepní ulice - mapa

Posezení před sklepy s výhledem na Děvičky

Sklepní ulice - pohled ke StrachotínuKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024