Pálava

Skalnatý kopec Děvín je nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů, Mikulovské vrchoviny i celých Jihomoravských Karpat. Vrchol dosahuje výšky 550 m n. m. Stejný název nese i národní přírodní rezervace, která je největší a nejvýznamnější rezervací CHKO Pálava. V jižní části rezervace protéká Lužní potok. Nedaleko lokality Děvín se nachází také národní přírodní rezervace Soos, která je situována na západ od Děvína.

Pavlovské vrchy

Vodní nádrž Nové Mlýny vznikala v 80. letech minulého století (mapa)

Území při soutoku tří řek - Dyje, Svratky a Jihlavy - pod zříceninou hradu Děvičky proslavily bohaté archeologické nálezy, které doložily jeho dávné osídlení lovci mamutů.

Nález světového významu zde učinil Karel Absolon nové okno, když mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem našel hliněnou sošku ženy kyprých tvarů - tzv. "Věstonickou Venuši".

Nález zhruba deseticentimetrové sošky byl doprovázen mnoha úlomky mamutích kostí a kamenných nástrojů, které ležely kolem.

Věstonická venuše byla podle odhadů zhotovena před 30 tisíci lety a jde o třetí nejstarší zpodobnění lidské postavy na světě

Málokdo však tuší, že malá moravská obec Dolní Věstonice se dostala do širšího vědeckého povědomí ještě z jednoho významného důvodu: genetická studie zveřejněná v časopise NATURE ukázala, že předci většiny dnešních Evropanů přišli na kontinent zhruba před 38 tisíci lety a že převládajícím typem člověka v Evropě doby ledové byl člověk vybavený genofondem lidí právě z Dolních Věstonic !

V Dolních Věstonicích, neformálním historickém centru Pálavy, které ročně navštíví desetisíce návštěvníků, jsou kromě archeologické expozice umístěné v budově staré radnice ještě další zajímavosti, které stojí za to vidět - ať už jde o "Kalendář věků" (sprašový profil výšky 30 metrů s půdními horizonty z doby ledové, nad kterým se dochovaly stopy po užití ohně), nebo o staroslovanské hradiště "Vysoká zahrada" se zbytky základů kostelíka z 11. století s mohutnými valy dosahujícími až šestimetrové výšky.

K hradišti patří nedaleké pohřebiště v trati "Na pískách" nové okno, kde bylo nalezeno a prozkoumáno na dva tisíce hrobů z 10. až 12. století.

památník Velké Moravy nad Strachotínem. Pohled na nádrž Nové Mlýny a Pálavské kopce


Pálava je turisticky velmi atraktivní lokalitou, a pokud někdy zavítáte na jižní Moravu, určitě stojí za to si udělat celodenní výlet z Děviček (sídla prvního předka šlechtického rodu Pernštejnů - Štěpána z Medlova, který zde působil v letech 1222 - 1223 jako purkrabí) přes Pálavský hřeben na Sirotčí hrádek. ( foto hradu Sirotků nové okno)

Organizace UNESCO ocenila přírodní bohatství této oblasti i tím, že rozhodla o zapsání chráněné krajinné oblasti Pálava na seznam svých biosférických rezervací.

Zajímavá místa v okolí Pálavy: Lednice (zámek, park, skleník, minaret), Mikulov (zámek, Svatý kopeček nové okno s křížovou cestou, Turold), Valtice (zámek, park), vinné sklepy v Pavlově, Strachotíně , Dolních nebo Horních Věstonicích, Křivé jezero pod Novomlýnskou nádrží (návštěvu jezera je nutné domluvit v Mikulově)


Pohled na Nové Mlýny od Strachotína k hradu Děvičky (video)12/2006

Třetí a největší nádrž vodní soustavy Nové Mlýny
Pohled z hráze od Dolních Věstonic směrem k Šakvicím

12/2006

Pod hrází NM nádrže se nachází obec Nové Mlýny. Jméno obce se zapsalo do předválečného podvědomí obrovskou tragedií, kdy v rozvodněné Dyji se v roce 1936 utopilo několik desítek dětí při školním výletě z nedalekých Rakvic
Od hráze řeka Dyje uhání dál směrem k obci Bulhary a obci Lednice

12/2006

Pohled směrem k obci Strachotín
Rybáři na snímku patrně netuší, že se plaví nad zatopeným hradištěm Petrova louka

12/2006

Jen pár uschlých stromů připomíná,
že tu kdysi byly cenné lužní lesy ...Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 26.4.2024