zámek Valtice

První zmínka o pohraničním vinařském městu Valtice nové okno (Feldsberg, město ležící do roku 1920 v Dolních Rakousích) je z roku 1192, kdy bylo založeno jako podhradí biskupského hradu Feldsberg. (3D mapa) Samotný zámek Valtice je v seznamu Národních kulturních památek ČR.

zámek - klikni pro zvětšení

Od roku 1560 (za vlády Ferdinada I. Habsburského) jsou Valtice v držení rodu Liechtensteinů, kteří se sem přesidlují po prodeji mikulovského panství s městem Mikulovem rodině Kereczényů.

Mimochodem: rod Liechtensteinů působil v Mikulově po Přemyslovcích v letech 1249 až 1560. Valtice se stávají jejich novým rodovým sídlem; v nedaleké Lednici si staví "pouze" letní a reprezentační sídlo.

Na barokní přestavbě zámku Valtice se podílel proslulý stavitel a architekt Jan Křtitel Erna, v Brně známý stavbou nového kostela sv. Michala na Dominikánském náměstí, obnovou Švédy zničeného kostela sv. Tomáše a stavbou nové budovy augustiniánského konventu, stavbou Paláce (Ústavu) šlechtičen, nového Mariánského (morového) sloupu na náměstí Svobody, prací na portálu jezuitské koleje v Mozartově ulici, pracemi na Biskupském dvoru pod Petrovem, úpravami budov tzv. Malého Špalíčku a nebo úpravami Staré radnice.

Návštěvník čtyřkřídlého barokního valtického zámku, který byl postaven na místě dřívějšího gotického hradu, se na každém kroku setkává s bohatou výzdobou interiérů, a krásou, která bere dech - a to si většinu uměleckých děl odvezli Lichtenštejnové při svém úprku z Československa v roce 1945. Co nebylo odvezeno bývalými majiteli, vzalo za své při rabování po ukončení 2. světové války. Nenávratně tak zmizel původní mobiliář a vzácné gobelíny. Po válce část zámku sloužila jako tábor nucených prací pro ženy.

Jedinečností zámku je údajně nejdelší chodba, která kde prochází zámeckým křídlem, ale veřejně známější "atrakcí" Valtic je zcela určitě obraz "Velká vápenka", který byl krátce po sametové revoluci v roce 1989 předmětem mezinárodní soudní pře mezi Českou republikou a Liechtensteinskem.

zámek - klikni pro zvětšení

O co tehdy šlo: Obraz byl po zapůjčení Památkovým ústavem v Brně Wallraf - Richartzovu muzeu v Kolíně nad Rýnem na výstavu obrazů ve dnech 28. 8. až 17. 11. 1991 zadržován v Německu na základě předběžného opatření Zemského soudu v Kolíně nad Rýnem z 11. 11. 1991, vydaného na základě žaloby lichtenštejnského knížete Jana (Hanse) Adama II., který se domáhal určení svého vlastnického práva k obrazu. Kníže v žalobě požadoval vydání obrazu jako součásti lichtenštejnského majetku konfiskovaného v Československu po druhé světové válce na základě prezidentských dekretů Edvarda Beneše. Všechny německé soudy dospěly postupně k závěrům, že nemohou posuzovat poválečná opatření protihitlerovské koalice a rozhodovat o případech souvisejících s válečnými událostmi a následky druhé světové války. Zemský soud v Kolíně nad Rýnem zrušil dne 9. 6. 1998 své předběžné opatření z roku 1991 a obraz se mohl vrátit do České republiky. Soudní při tedy Česká republika vyhrála, a tak se po sedmi letech vrátil obraz "Scéna kolem římské vápenky" od nizozemského malíře Pietera van Laera ze začátku sedmnáctého století zpět do Valtic.

V této souvislosti je třeba poznamenat, že kníže si vůči České republice stále činí nároky ve výši miliardy švýcarských franků (21 miliard korun) za majetek konfiskovaný Lichtenštejnům.

K zámku navazuje rozsáhlý park z roku 1727, a i když není osazen okrasnými keři a dřevinami jako ten lednický (chybí mu rovněž vodní kanály a rybníky), jsou v něm alespoň umístěny velice zajímavé sochy a plastiky. Smutnou zajímavostí zámecké zahrady, která byla v 19. století upravena na krajinářský park anglického typu, je událost z konce války; tehdy v ní byli zastřeleni Rudou armádou údajní ruští zajatci - zrádci.

Za zmínku ještě stojí stálá expozice historických kočárů, která se nachází před vchodem do zámku v budově původně zámecké konírny.
Pokud se už vypravíte do Valtic, určitě si nenechte ujít příležitost navštívit necelých 8 km vzdálenou Lednici. Tamější zámek je tím každoročně nejnavštěvovanějším u nás.

Oficiální stránky zámku Valtice nové okno
Tip MojeBrno: Český a Moravský rájzámek

průčelí Valtického zámku

skleník

expozice historických kočárů

zámek

průčelí s fontánou

skleník

zámecký park

zámek

park anglického typu

skleník

jedna z mnoha zde umístěných soch

zámek

před zámkem

skleník

před zámkemKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 16.4.2024