Stará radnice

Na dnešním vzhledu věže Staré radnice, nejstarší světské (necírkevní) stavby v Brně, se nejvíce podílel stavitel Pietro Gabri, když společně s A. Silvou ve druhé polovině 16. století přistavěl renezanční ochoz věže a na vnitřním nádvoří nechal zbudovat arkádovou pavlač s renezančním schodištěm


Stará radnice - mapy.czVznik samotného domu s věží se datuje do počátku 13. století. Již v druhé polovině 14. století přešel dům do majetku města, které z něho udělalo radnici, a byl i sídlem městského písaře.

Pozdně gotický portál směrem do ulice Radnické zhotovil A. Pilgram na počátku 16. století. K jedinečnému portálu se váže pověst o křivé věžičce.

V průchodu Staré radnice pak visí známý brněnský drak a Birkovo kolo, které nechal prý za jediný den udělat lednický mistr - od pokácení stromu a výroby kola, až po jeho dokutálení do města dříve, než se zavřely městské brány.

Jinak drak měl být údajně darem tureckých poslů českému králi Matyášovi Habsburskému, který roku 1606 uzavřel dohodu s Turky o míru, ale mnohem hezčí je přeci jen zkazka o nenasytném krokodýlovi žijícím na břehu řeky Svratky kdesi na Starém Brně...

V prvním patře věže se nachází tzv. "klenotnice" s dvojicí oken orintovaných do Radnické ulice (jde o spodní okna, která jsou vidět na snímku kamenného portálu); součástí této dochované původní místnosti s raně gotickými architektonickými články z doby kolem r. 1242 je i trezor, v němž se v minulosti našly velmi cenné dobové dokumenty.

Z klenotnice lze vstoupit do vedlejšího "Křišťálového sálu", vybaveného masivními skleněnými lustry. Tento sál slouží pro svou jedinečnou akustiku k hudebním vystoupením. Z něj se pak přechází do místnosti s původními malovanými trámovými stropy ze 16. století.

Součástí komplexu je ještě "Freskový sál", místnost určená k slavnostním příležitostem - svatbám, firemním rautům a pod. V tomto sále se kdysi konala zasedání městské rady, a jednal zde i městský soud, než se tyto instituce přesídlily do Nové radnice. Barevná vitráž u Freskového sálu je z roku 1893.

Po schodech vedoucích nahoru na ochoz radnice se prochází kolem menší výstavy archeologických nálezů a dobových vyobrazení radnice, a o něco výš kolem hodinového stroje věžních hodin.

Pokud sem zavítáte před každou celou hodinou, můžete si počkat, až se s rachotem roztočí kola starého hodinového stroje, který si můžete prohlédnout velmi zblízka.


zvon Staré radnice odbíjí poledne - nekomentované video

A až budete opouštět prostor tmavého průchodu, nezapomeňte si povšimnout krásných dřevěných dveří vedoucích do ulice Radnické naproti ulici Průchodní (bývalé tzv. "Psí uličce").

Pozdně gotická vrata z lipového dřeva se dochovala v nezměněné podobě zhruba od roku 1510.

obrazek

arkádová pavlač na nádvoří - zvětšit fotografii

obrazek

vstup na radniční věž - zvětšit fotografii


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice, pohled na Petrov zvětšit foto


Stará radnice, pohled na kostel sv. Michala zvětšit foto


Stará radnice, pohled na kostel sv. Jakuba zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit foto


Stará radnice zvětšit fotoKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024