Stránská skála

Stránská skála, oblíbené výletní místo mnoha brňanů, je více než třísetmetrovou vyvýšeninou jurského vápence, a jednou z národních přírodních památek, která se řadí k evropsky významným lokalitám.

Stránská skála - NPP

Stránská skála, oblíbené výletní místo především pejskařů (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Jde o jedinečnou biologickou, archeologickou a paleontologickou lokalitu - více než 50ti metrová stěna vápenců je stará zhruba 156 miliónů let.

V jarních měsících na skalních svazích kvetou koniklece velkokvěté (další foto: koniklece a včely), zvláštností jsou traviny, které se vyskytují pouze na vápencových podložích, při troše štěstí zde spatříte kudlanku a nebo užovku hladkou. Podzemní prostory bývají zimovištěm desítek netopýrů.

Stránská skála - NPP


Archeologické nálezy z okolí skály - kamenné nástroje, například pěstní klíny - dokládají pravěké osídlení člověka na jižní Moravě z doby asi 700 000 př. n. l.. Byla zde i odkryta dílna na výrobu nástrojů z pazourků. Na Stránské skále bylo prokázáno první použití ohně člověkem ve střední Evropě.

Lokalita je též známa doložením existence tygra šavlozubého na našem území (otisk jeho zubů v kamenném kvádru, najdete ho v muzeu Anthropos v Brně Pisárkách nedaleko výstaviště). V místě dnešní točny tramvaje linky č. 10 byl objeven kosterní nález mamuta.

Paleontologicky je místo významné nálezem zkamenělin z doby jurské a čtvrtohor: především se tu nacházejí stopy mořských živočichů - vzácný objev znamenal nález zubů žraloka. Nálezy jsou uloženy ve sbírkách Moravského zemského muzea.

Stránská skála



Pod kopcem byly za války vybudovány německé kryty, ve kterých se měly nacházet stroje a zařízení určené pro výrobu součástí leteckých motorů. Po válce některé prostory převzala civilní obrana. Mnoho lidí dodnes tvrdí, že se v jeskyních setkalo s paranormálními jevy. V nejnižší části jeskynního systému by se mělo nalézat jeskynní jezírko, jehož existenci ale nikdo nepotvrdil.

Vápenec ze Stránské skály byl těžen pro stavební účely od přelomu 12. a 13. století, a byl použit na mnoha stavbách v Brně; například v románských základech brněnské katedrály sv. Petra a Pavla, nebo je z něj vyrobena část kašny Parnas, Zderadův sloup na ul. Křenové, nebo pomník-sloup na Františkově. Pozornějšímu oku na nich neuniknou otisky mořských živočichů.


Z centra města (od vlakového nádraží) se ke Stránské skále dostanete tramvajovou linkou č. 10 zhruba po 20 minutách jízdy. Za jasného počasí je z kopce pěkný výhled na město, s dominantami Petrovem a Špilberkem.



Pohled na areál Zetoru (a ZKL) ze Stránské skály v Brně Slatině

Fotografie z roku 1944
Tehdy německý závod postihl nálet spojeneckých sil

O více než 60 let později
Město se rozrostlo o sídliště Líšeň a Vinohrady (kolem r. 1982)



Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024