chrám sv. Máří Magdalény

Raně barokní chrám sv. Máří Magdalény na rohu ulic Masarykovy a Františkánské je jednou z kulturních památek města Brna.

klikni pro zvětšení

kostel sv. Máří Magdalény (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Kostel stojí při františkánském klášteru, který nechal postavit kardinál František z Ditrichštejna v roce 1606 (před ním nechal v Brně r.1606 postavit i kapucínský klášter).

Roku 1785 Josef II. bez jednaní s církví zrušil četné kláštery ve svých zemích, zvláště v Čechách a na Moravě, kde se mu jich zdalo být mnoho; jejich jmění rozprodal za babku, a ze ztržených peněz založil náboženskou matici.
Starým řeholníkům dal skrovné výslužné, mladší poslal na fary do duchovní správy. Mezi zrušenými kláštery bylo i několik klášteru františkánských na Moravě: v Olomouci, Kroměříži, Znojmě a v Brně.

Při klášterním kostele sv. Maří Magdaleny byla zřízena r. 1786 nová, třetí fara světská, která byla umístěna v části zrušeného kláštera. Fara zůstala u tohoto kostela až do r. 1914, kdy byla přeložena k novému kostelu Neposkvrněného početí Panny Marie na Křenové ulici, a kostel sv. Magdaleny s přilehlým klášterem byl odevzdán Eucharistiánům.

pohled z Masarykovy ulicepohled z Masarykovy ulice do FrantiškánskéKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024