poklad pod Zelným trhem

Vždycky když přijela na návštěvu do Brna císařovna Marie Terezie, bydlela prý v domě č. 9 na Zelném trhu. V druhém poschodí byly krásné krby a v domě byl taky veliký pěkný sál a panovnice v něm při svých návštěvách pořádala slavnosti a večírky


V tom domě jsou od nepaměti hluboké dvoupatrové sklepy. O nich se vykládalo, že v nejdolnějším leží veliké poklady. Ale prý jsou začarované: každý, kdo se je pokusí najít a získat, přijde o život.

Stalo se, že se tu věc nějak dozvěděli tři muži a povídali si: Co kdybychom to bohatství získali zrovna my? Co by se nám mohlo stát? Jednou přes noc se dali do toho nejspodnějšího sklepa zavřít.

Lidé je varovali a přemlouvali, ať toho nápadu nechají a nepokoušejí osud, ale ti chlapi se smáli: „To jsou jen plané povídačky! Co se nám může stát?“ Na druhý den všichni čekali, kdy se ti tři objeví a co jim řeknou.

Už uplynulo tolik hodin, ale ti tři ze sklepa nevycházeli. Co jen s nimi je? Když se jich nemohli dočkat, vnikli ti nejodvážnější do sklepa. Dívají se – a zůstali v hrůze stát: všichni tři tam leželi mrtví.

Pan Seidl, který se narodil v blízkém domě, zase vyprávěl, že když byl malý školák, tak ten starý dům č. 9 opravovali. Když probourali zeď v uličce k petrovským schodům, objevil se sklep plný koster. Sklepení pak bylo zase brzy zazděno – a tak tam ty kostry odpočívají dodnes.

Dům č. 9 je od poloviny minulého století sídlem jednoho z nejznámějších brněnských divadel - divadla Husa na provázku. V tomto divadle excelovala taková herecká esa, jako je Miroslav Donutil, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Bolek Polívka nebo Pavel Zedníček, řečený "Čmaňa".další brněnské pověsti

TOP zajímavosti Brna

zábavný kvíz o Brnu

Zlatá kniha návštěv

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 16.5.2024