propast Macocha

Propast Macocha patří mezi největší přírodní pozoruhodnosti chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Leží nedaleko Blanska u malé obce Vilémovice mezi dvěma krasovými údolími - Suchým a Pustým žlebem.

Macocha, Horní můstek

Horní můstek - pohled k Dolnímu můstku (mapa)

Její hloubka je přibližně 138m (ke dnu jezírka až 162m). Umíte si představit, že by se do propasti schovala nejvyšší budova ČR, brněnský AZ Tower?

Jak vůbec tak ohromná propast vznikla? Údajně zde kdysi byly dvě velké krasové dutiny. Voda pak rozpustila podlahu hořejší a obě dutiny vytvořily jeden celek.
   Jiná teorie říká, že propast vznikla propadem stropů jeskynního systému do jeho nižších pater, které se pak pod ohromnou vahou začaly hroutit jako domeček z karet.

Ať už propast Macocha vznikla jakkoliv, s hloubkou téměř 140ti metrů (k hladině jezírka na jejím dně) patří k největším a nejmohutnějším propastem ve střední Evropě, přičemž její parametry ji spolehlivě zaručují i proslulost světovou.

Pohled do propasti z horního můstku

Pohled do propasti umožňují dva můstky, Horní a Dolní, přičemž z jednoho vyhlídkového bodu je vidět na druhý, a těžko říci, který pohled fascinuje víc, zda ten na malé tečky lidských postav dole pod námi, když stojíme na Horním můstku, a nebo naopak pohled zezdola k vrchnímu můstku, který přečnívá přes hranu mohutné kolmé skály.

Ještě pár údajů: Horní můstek je ve výšce 138 metrů. Spodní je pod ním o 46 metrů níž, přičemž dno propasti je od Spodního můstku stále ještě 2/3 celkové hloubky, tj. 92 m!


Od Skalního mlýnu lanovkou k propasti Macocha

Na dně Macochy se nalézají dvě malá jezírka, která naplňuje podzemní říčka Punkva, přitékající k nim ze strany od Amatérské jeskyně.

Amatérská jeskyně, která byla objevena poměrně nedávno (v prvním pololetí r. 1969), je největší jeskyní v České republice; délka všech chodeb přesahuje 20 km a s navazujícími jeskyněmi tvoří systém o délce 34 km. Bohužel, půl roku po objevení Nové amatérské jeskyně v ní během průzkumu tragicky zahynuli M. Šlechta a M. Zahradníček, když se po prudké bouřce zvedly hladiny podzemních vod, které je oba uvěznily v podzemí.

Když jsme u těch neštěstí - každoročně bývá Macocha (někdy přezdívaná jako "náruč sebevrahů") svědkem dobrovolných odchodů ze života; doposud v ní přišlo o život více než šest desítek sebevrahů. Dokonce jeden kus skály na dně propasti byl pojmenován jako "kámen sebevrahů", protože na něj v 90% případů dopadají těla zmiňovaných zoufalců. Ale raději obraťme list..

Punkevní jeskyně jsou známé bohatou krápníkovou výzdobou a určitě stojí za to je navštívit, ale o jejich prohlídku, která je po suché i "mokré" cestě (na lodičkách), je tak velký zájem, že je potřeba si termín zarezervovat zhruba 2 měsíce předem.

K cenám: parkovné 50 Kč, návštěva Punkevních jeskyní 150 dospělí (jeskyně jsou otevřeny celoročně, mimo Vánoce a Silvestra, ale doba prohlídky je upravena podle ročního období, na jaře a na podzim jen v úterý až neděli), lanovka (další pěkná atrakce, jízda z vrchu Macochy do Suchého žlebu) 70 Kč dospělí, 60 studenti a děti, zdarma kočárky, zdarma děti do 6 let, 10 Kč příplatek za kola nebo psa s náhubkem či rozměrné zavazadlo. Lanovka jezdí od 1.4. do 30.9. v době od 8.00 do 18.00. Pohled z Vrchního i Dolního můstku je opět zdarma. Punkevní jeskyně lze navštívit v této provozní době nové okno

K propasti se váže jedna stará pověst, pochází až ze 17. století. Můžete si ji přečíst tady nové okno

Pár tipů: pokud se už vydáte k Macoše, rozhodně si nenechte ujít návštěvu jeskyně Balcarky u Ostrova u Macochy, vzdálenou necelé 2 km.
Balcarka se vyznačuje bohatou krápníkovou výzdobou, a lze k ní pohodlně docestovat autem.

Za zmínku také stojí nedaleké Křtinské údolí s vývěrem Jedovnického potoka, Býčí skalou a unikátním přírodním chrámem - jeskyní Kostelík.

Dolní můstek

Pohled z Dolního můstku k Hornímu.
Od dolního je 46m vysoko
Pro představu: jako kdybyste dali na sebe 4 paneláky

Dolní můstek

Pohled z Dolního můstku na dno propasti
Drobné tečky jsou návštěvníci Punkevních jeskyní
Ke dnu propasti je to neuvěřitelných 92 m hloubky





Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Moravu? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023