Údolí Říčky

Asi 8 km severně od městské části Brno - Líšeň se rozprostírá nejjižnější část Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, ve které se nachází jedna ze čtyř naučných stezek CHKO "Údolí Říčky". (Zbylými jsou naučná stezka Macocha u Blanska, Rudické propadání a Křtinské údolí)

Pekárna

jeskyni Pekárnu proslavil nález kosti s rytinami bizonů a koní nové okno (mapa)

Pro brňany je pak zvlášť přitažlivý její úsek od Country srubu Pod Hádkem (mezi Ochozí u Brna a Hostěnicemi) k ranči U jelena, protože se zde nalézá několik volně přístupných jeskyní, ve kterých byly učiněny význačné archeologické nálezy minimálně evropského významu.

Moravský kras dostal statut chráněné krajiny již v roce 1956, ale oblast Údolí Říčky o rozloze 141 ha si musela počkat až do r. 1995, přestože je dlouho známa ojedinělou květenou, vzácnými druhy brouků a hmyzu, a unikátními krasovými jevy.

Od silnice Pod Hádkem (od Country srubu - mapa) je to k Ochozské jeskyni odhadem 700 až 800 metrů. Jeskyně Netopýrka a známější jeskyně Švédův stůl jsou přes Kamenný žlíbek hned ve stráni naproti a nedají se minout, protože k nim vedou v lese vyšlapané stezky. Jeskyně Pekárna je pak od nich po proudu Říčky asi ještě o 300m dál. K jeskyním vede fyzicky nenáročná cesta, a dá se k nim přijet i na horském kole.

Ochozská jeskyně

Ochozská jeskyně je uzavřena, vstup jen ve dnech otevřených dveří

Ochozská jeskyně je nejrozsáhlejším jeskynním systémem v údolí Říčky. Jeskyně byla náhodně objevena v r. 1831. V roce 1966 byla zpřístupněna veřejnosti, ale už v roce 1975 byla uzavřena z důvodu častých záplav jeskynních prostorů. Dnes její vchod uzavírá dvojice železných masivních mříží.

Jeskyně Pekárna (jméno dostala podle tvaru chlebové pece) o rozměrech 16 metrů šířky a 70 metrů délky patří k nejvýznačnějším sídelním jeskyním Moravského krasu.

jeskyně Pekárna (nekomentované video)

První doklady o jejím osídlení člověkem pochází z doby asi před 50 000 lety. Nevelký počet kamenných nástrojů, mezi nimiž je vzácný oboustranně opracovaný hrot ze záhnědy zhotovili neandrtálci. Pekárnu proslavilo zejména umění a to dokonalé rytiny zvířecích hlav i celých postav na kostech a dále i rytiny symbolů a znaků na břidličných oblázcích. Toto umění staví Pekárnu po bok proslulým jeskyním s nástěnnými malbami v západní Evropě.

Pekárna zevnitř

Přesto ale nejstarší doklady o osídlení údolí Říčky pocházejí z jeskyně Švédův stůl z doby asi před 100 000 lety Neandrtálci. V jeskyni se usadili ještě jednou, snad před 70 000 lety. Zanechali zde kolekci kamenných nástrojů, hlavně drásadel.

Švédův stůl

jeskyně Švédův stůl, místo nálezu tzv. "Ochozské čelisti"

Vzácný doklad o jejich přítomnosti představuje spodní čelist (tzv. Ochozská čelist) - jde o jeden ze tří nálezů kosterních zbytků neandrtálců na území ČR.

Uplynulo mnoho desítek tisíců let než se zde znovu objevili lidé, nyní již moderního typu (Homo sapiens sapiens). Bylo to asi před 30 000 lety, v té době obývali i nedalekou Křížovu jeskyni (nalézá se v protějším svahu před Pekárnou).

Upozornění: Do jeskyní Moravského krasu je obecně zakázán přístup. Nakouknutí do jeskyní uvedených v tomto textu (kromě Ochozské) je víceméně tolerováno. Při vstupu do podzemních prostor dbejte na vlastní bezpečnost. V případě, že přece jen dojde k nehodě, volejte linku 150 a oznamte nehodu v jeskyni. Tedy, pokud budete mít stěstí v neštěstí a budete mít signál. Na 90% míst není.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024