Portál mojeBrno      Přehled akcí     

Vícov - Suchý 1945

29.4.1945 odvedli ustupující němečtí vojáci 10 vícovských občanů, jako rukojmí za partyzány zastřelené německé vojáky.

pomník

Pomník v obci Suchý u Velenova.
Obec Suchý leží asi 20 km západně od Vícova (streetview)Jejich těla byla nalezena až po válce, zakopána ve dvou šachtách na poli u Suchého.

Na začátku zbytečné smrti desítky nevinných lidí stála akce partizánské skupiny JERMAK pod velením sovětského kapitána P. M. Volkova. Partizánský oddíl totiž neměl z důvodné obavy perzekuce civilního obyvatelstva povolení k akcím v uzavřených osadách. (Skupina JERMAK stála i za obdobnou tragedií v Javoříčku)

V posledních dubnových dnech zorganizovali partyzáni přepadení německého vojenského konvoje, který ustupoval před Rudou armádou. 28. dubna alkoholem notně posíleni partyzáni obsadili strategická místa v obci Vícov a místní obyvatele zahnali do sklepů jejich domů. V rámci operace zastřelili dvacet tři německých vojáků a zapálili dvě auta. Při přestřelce zahynulo i několik partyzánů, včetně jejich velitele Volkova.

Pro Vícovské se stalo osudným, že přepadení německé kolony přežil její velitel. Příští den byl Vícov hermeticky obklíčen a několik místních mužů (majitelů domů, ze kterých se střílelo) bylo Němci odvedeno k výslechu. Celý měsíc nikdo nevěděl kam byli odvezeni, a jejich osud se podařilo vypátrat, až když místní učitel z nedaleké obce Suchý našel pod stupínkem školy vzkazy osobně psané obětmi této tragédie. „Jsou tři hodiny ráno, pozdravuji vás a loučím se! Hledejte nás, budeme nedaleko!" napsal Bruno Růžička (na fotografii dole druhý zleva) těsně před popravou.

Po nelidském mučení, které obnášelo trhání nehtů zaživa a vypíchání očí, byli všichni zajatí popraveni bez soudu v místní škole obce Suchý. Budova školy stále stojí, ale dnes je využívána jako mateřská škola.

14. května 1945 se ve Vícově konal pohřeb za účasti tisíců lidí. Každoročně si lidé z Vícova i obce Suchý připomínají tuto tragédii a společně si ji jdou připomenout k památníku ve Vícově.

Umučení byli nevinni, a statečně snášeli svůj osud. Proto památka na ně bude stále živáObjevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


pomník

Fotografie všech desíti obětí. Detailní popis události vzpomínkami pamětníků


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain