U černého orla

Hostinec U černého orla se nalézal v horní části Orlí ulice (dříve Měnínské, podle názvu městské čtvrti a jedné z městských bran). Písemné zprávy zmiňují hostinec již v první polovině 17. století. Současný název ulice Orlí byl odvozen právě od něj.

klikni pro zvětšení

zaniklý hostinec U černého orla před r. 1850

Hostinec byl ve své době i poměrně luxusním hotelem, k r.1774 měl 19 světnic, 5 kuchyní a 2 stáje pro 60 koní, a proto byl vyhledáván i vzácnými hosty z panovnických kruhů.

Například Josef II. byl s jeho službami natolik spokojen, že dal majiteli hostince svolení vyvěsit vedle stávajícího domovního znamení také štít "U císaře římského".

Od roku 1792 tak hostinec zdobila plastická supraporta moravské orlice, držící ve spárech medailon s portrétem císaře Leopolda II.

Hotel s hostincem zanikl v první pol. 19. století a na jeho místě se postavil r. 1874 obchod s drogistickým zbožím. Během obnovy domu byla orlice s nápisem a kamenným orlem (který visíval na nároží), přeneseny do dvorního traktu.

Staré domy mají mít svá jména; a když už jsou, je veliká škoda je nepožívat. A proto by nebylo marné vrátit tomuto kdysi slavnému a známému domu v jedné z nejstarších ulic Brna jeho dřívější název. Pokud by se do jeho průčelí navíc podařilo nějakým způsobem zabudovat původní supraportu, nemělo by to chybu.

Zajímavé objekty v okolí: Dům u kamenné panny, Měnínská brána, kostel sv. Janů, kostel sv. JosefaKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024