Hotel patří mezi tři nejvýznamnější díla funkcional. architektury B. Fuchse na území Brna (Avion - Zemanova kavárna - budova Moravské banky na nám. Svobody), a kdysi o něm někdo trefně poznamenal: "Avion už od roku 1928 dokazuje celému světu, že i nemožné se nakonec dá udělat".
Na místě hotelu stávala na velmi úzkém (8,5m) a protáhlém pozemku, připomínajícím spíše půdorys středověké parcely, obyčejná hospoda. Tu ale nechal za "první" republiky její majitel přestavět, aby z ní udělal ubytování pro mimobrněnské. Nebylo to jednoduché - žádný z oslovených architektů neměl o nesnadnou práci zájem, krom jediného: Bohuslava Fuchse, pozdějšího nositele titulu Národní umělec, ceny Gottfrieda von Herdera, a jinak též děkana fakulty architektury a pozemního stavitelství v Brně.
Dvaatřicetiletý Fuchs dokázal zdánlivě nemožné: nejen že naprosto geniálně rozvrhl vnitřní prostory (bez použití vnitřních opěrných zdí), ale navíc je prosvětlil spoustou zrcadel. Skleněnou výlohou orientovanou do České ulice a velice zajímavou a působivou kombinací prolínání vertikálních a horizontálních prostor pak dokonale odstranil jakékoliv pocity stísněnosti. Rovněž způsob začlenění vstupního schodiště do prvního patra byl velmi ojedinělý. V dokonalé harmonii interiéru spočívá největší výjimečnost tohoto hotelu. Snad proto se Avion stal velmi brzy místem setkávání mnoha brněnských umělců a centrem brněnské avantgardy.
Hotelová restaurace byla vždy oblíbeným místem schůzek brněnské mládeže, hlavně studentů vysokých škol, kteří sem chodívali stejně rádi jako do protější oblíbené Convalarie.
Hotel AVION je po vile Tugendhat druhou nejvýznamnější funkcionalistickou stavbou na území Brna. Bohužel, hotel AVION je už delší čas uzavřen kvůli sporům současného majitele (tím je známá cirkusová rodina) a městem, a jeho budoucnost nevypadá nijak růžově.