Mariánské údolí v Brně Líšni na mBrno.cz

Mariánské údolí se nalézá nedaleko městské části Brno Líšeň a určitě jde o jedno z nejhezčích míst v bezprostředním okolí Brna, které nabízí možnost koupání ve volné přírodě. (Další koupaliště zde)

klikni pro zvětšení

Mariánské údolí, Kadlcův rybník (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Mariánské údolí (Mariathal, též Mariatal) nese jméno po hraběnce Marii z Fünfkirchenu (1798-1860), manželce hraběte Eduarda Belcrediho (1786-1838), která měla k údolí velmi blízký vztah. Přestože pozemky byly po roce 1989 navráceny líšeňské větvi šlechtického rodu Belcrediů (ta má v nedaleké Staré Líšni ještě zámek a pilu), staronoví majitelé je nechávají přístupné veřejnosti.

Údolí (za předchozího režimu "Gottwaldovo", před 2. sv. válkou zde Klement Gottwald vedl protifašistické demonstrace brněnských pracujících) se nachází v romantickém prostředí řeky Líšeňské Říčky na jižním okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

klikni pro zvětšení

Údolí bylo do roku 1989 svědkem každoročních slavností SČSP
(Svazu československo-Sovětského přátelství

Na Říčce byly brzy po válce zbudovány tři vodní nádrže, které celoročně slouží ke sportovnímu vyžití - na své si tu přijdou rybáři, plavci, i milovníci zimních sportů nové okno. Udržované cesty jsou vhodné k pěší turistice, jízdám na kole, online bruslení, a k procházkám s kočárky.

V údolí je několik restaurací, tou první - hned u točny autobusů MHD - je Bistro U mlýna nové okno, následuje restaurace Eldorádo, u které je spousta atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé, (ti si zde mohou zahrát třeba plážový volejbal a nebo stolní tenis), hned přes Říčku naproti se nalézá restaurace U raka, čtvrtou je (ještě před první vodní nádrží) čerstvě opravený Kadlcův mlýn s točícím se vodním kolem, pátou útulná hospůdka Chata U borovic, a konečně poslední, šestou, je Muchova bouda, která se nalézá až na konci třetí vodní nádrže u samotného přítoku Říčky .


V lesích nad údolím je skryta naše dávná historie, ať už jde například o keltské opidum a později hradiště z velkomoravské doby Staré Zámky, v ostrohu nad prvním rybníkem, a nebo o zbytky středověkého Horákovského hradu přes údolí naproti, který měl údajně zaniknout již v roce 1464.

Pokud se vydáte proti toku Říčky od Muchovy boudy lesní cestou na sever, zhruba po dvou kilometrech rovné cesty dojdete k lesnímu rybníku pod Bělkovým mlýnem. Brzy ráno v létě se vám může stát, že celý rybník bude jenom váš; v bezprostřední blízkosti velkoměsta jde o docela zvláštní pocit.

Od tohoto přírodního koupaliště se po zhruba jednom kilometru dostanete k Ranči U jelena nové okno a od něj je to k Ochozské jeskyni, známé svým největším jeskynním systémem v jižní části Moravského krasu, jen půl kilometru. Vstup do ní je uzavřen masivní železnou mříží pro nebezpečí uvěznění při náhlém zvýšení hladiny podzemního potoka; ten z jeskyně pravidelně vytéká po silnějších deštích.

Naopak světoznámá jeskyně Pekárna, ve které se nalezla rytina souboje tří bizonů na koňské kosti nové okno z období madgalénské kultury, je volně přístupná, a stejně tak jeskyně Švédův stůl, kterou zase proslavil nález čelisti neandrtálského člověka a jeho nástrojů z doby asi před sto tisíci lety. Doporučujeme podívat se na článek Údolí Říčky .

klikni pro zvětšení

Z této tribuny vyrostla podstatná část restaurace Eldorado

Přímo k údolí se dostanete autobusem linkou 55 a nebo do Staré Líšně ke hřbitovu linkou 58, nebo tramvají číslo 8. (IDOS zde)

V Brně a jeho blízkém okolí se nalézá ještě mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Podívejte se třeba na web MojeBrno, a nechte se jím inspirovat třeba na víkendové výlety.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


    

Mariánským údolím

12/2006

Mariánské (dříve Gottwaldovo) údolí v Brně Líšni nové okno
(konečná autobusu linky 45)

srpen 2006

restaurace Eldorado
Objekt stojí na místě konání celostátních "slavností SČSP"

12/2006

Poslední louka před Kadlcovým mlýnem

srpen 2006

Kadlcův mlýn
Restaurace, salonek, možnost levného ubytování

12/2006

"U borovic"
soukromé pozemky šlechtické rodiny Belcredi nové okno

srpen 2006

Jedno z nejhezčích míst "Říček"

12/2006

Muchova bouda - "Muška"

srpen 2006

Hnízdiště

12/2006

Vstup do hlubokého údolí s krasovými jevy

srpen 2006

Chráněná krajina Moravského krasu nové okno

12/2006

Ranč U jelena

srpen 2006

Stará pila
Dál pokračuje cesta směrem ke Country srubu Pod Hádkem


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru


Datum poslední aktualizace této stránky: 8.12.2020