hradiště Staré Zámky - Brno Líšeň na mBrno.cz

Staroslovanské hradiště Staré Zámky se nalézá nad malebným údolím řeky Říčky, a můžete se k němu vydat pěšky od Líšeňského hřbitova remízkem táhnoucím se přes pole k lesu nad druhým rybníkem. Na kraji lesa, v místě, kde se cesta už začíná svažovat dolů, se vydáte od dřevěné informační tabule doprava k jednomu z nejvýznačnějších míst naší starověké historie. (Fotografie s popisky dole na této stránce)

obrazek

mapa vývoje Velkomoravské říše
Staré Zámky u Brna-Líšně
Na mapě je vyznačeno nevelké území Přemyslovců kolem Prahy (růžová barva)

O hradišti Staré Zámky moc informací nenajdete, a proto jen heslovitě: památka úředně spadá do katastru městské části Brno-Líšeň nové okno.

Místo se nalézá západně od obce Mokrá-Horákov. Památku nenajdete zakreslenou v žádné (!) nadregionální mapě. Bývalé hradiště je přes Mariánské údolí naproti zřícenině již zrušeného Horákovského hradu.

Ostrožní pravěké hradiště nad Říčkou asi 2km severovýchodně od Líšně, bylo osídleno v mladší době kamenné, starší době železné a v době keltské . Později bylo obnoveno v době Velkomoravské říše (830-906) , kdy zde stála opevněná osada, která se stala správním střediskem brněnského prostoru. (Úplný seznam českých panovníků, viz. řádek 4 až 8, 17 )

Osada plnila funkci významného kmenového střediska až do 11. století, ale osídlení přetrvávalo až do 12. století. Často se ale tvrdí, že osada Staré Zámky byla zrušena za Boleslava III, který na brněnsku působil. Jedna část obyvatel osady měla odejít založit základy Starého Brna na tzv. "zeleném drnu" při řece Svratce v prostoru dnešního Poříčí (viz. Dlouhý most ), a druhá založit obec Líšeň. Při výzkumech hradiště byly odkryty valy, zbytky brány, a základy srubových domů.

Je smutné, že existenci bývalého hradiště připomíná jenom rezavá plechová cedulka zatlučená do kmenu jednoho ze stromů, kterou navíc nějaký vandal poničil.

Památka (nebo spíš lokalita) je volně přístupná veřejnosti, a pokud jste z Brna a půjdete se sem v létě koupat a nebo jen tak projít, nenechte si prohlídku bývalého hradiště ujít.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv

12/2006

Hradiště Staré Zámky připomínají jen terénní nerovnosti

12/2006

Bohužel, i takto se dá připomínat
jedno z nejvýznamnějších míst Velké MoravyJak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Datum poslední aktualizace této stránky: 13.3.2019