Moravská galerie

Čím je zajímavá Husova ulice? Odpověď je snadná - Husova je výjimečná v kumulaci budov, v nichž je vystavováno umění. Budov, ve kterých se posluchači umění teprve učí.

klikni pro zvětšení

Husova ulice, budovy Moravské galerie
V popředí Uměleckoprůmyslové muzeum, za ním Pražákův palác, sídlo MG

První z nich je střední škola umění a designu naproti vchodu do špilberského parku (dům č.10). Následuje budova Nové radnice (chce se mi říci, že řídit takové město je rovněž nemalé "umění"), a za ní objekt Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie na Husové č.14.
Další v řadě (přes parkoviště hotelu International) je Pražákův palác, sídlo Moravské galerie. Že je právě tento palác hlavním sídlem MG mně osobně připadá docela úsměvné, vemte si například, že by třeba hlavní pražský magistrát sídlil na Brněnské ulici v Praze 4. Ale proč ne.
V jeho těsném sousedství je pak Besední dům a konečně budova Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) na přilehlém náměstí Komenského.

Povězme si něco víc o Moravské galerii, která má na Husové (mapa nové okno) dva objekty.

Moravská galerie v Brně byla založena v roce 1873 vznikem Moravského průmyslového muzea. Dnes sídlí v pěti architektonicky pozoruhodných objektech. Těmi jsou:

* Pražákův palác nové okno na Husově ulici č.18 (první budova MG, otevřena v r.1883)
* Uměleckoprůmyslové muzeum nové okno, Husova 14
* Místodržitelský palác nové okno, Moravské nám. 1a, v sousedství kostela sv. Tomáše
* vila Dušana S. Jurkoviče v Brně Žabovřeskách
* dům Josefa Hoffmanna a v Brtnici u Jihlavy

I když jde o druhé největší "muzeum umění" u nás, jako jediné v České republice se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně, tj. všemi aspekty výtvarné kultury: malbou, kresbou, grafikou, plastikou, fotografií, užitým uměním, grafickým designem a architekturou.

klikni pro zvětšení

Místodržitelský palác, Moravské nám. 1a

Moravská galerie je také výjimečná tím, že vlastní sbírky volného i užitého umění od gotiky do současnosti. Veřejnosti jsou představeny v pěti stálých expozicích a aktuálních výstavách.

Výstavy i expozice obohacuje doprovodný program ve formě přednášek, komentovaných prohlídek výstav, a koncertů.

V celosvětovém měřítku má z aktivit Moravské galerie největší význam "Mezinárodní bienále grafického designu", které se pořádá každoročně již od roku 1963.Zájemci o návštěvu Moravské galerie jistě ocení informaci, že každý první pátek v měsíci je vstup do všech stálých expozic zcela zdarma.

Husova třída - pohled k Červenému kostelu

Husova třída - pohled k Petrovu (Denisovy sady)Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024