Šilingrovo náměstí

Malé Śilingrovo náměstí se rozprostírá nad rušnou křižovatkou ulic Husovy a Pekařské, nedaleko Zelného trhu , odkud k němu přijdete po Starobrněnské ulici.

obrázek

Modrá hvězda (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Náměstí je pojmenováno po Tomáši Šilingerovi, (1866-1913), význačném brněnském knězi a spisovateli.

Ve středověku - v 15. století - neslo náměstí název forum Porcorum - "Svinský trh", to proto, že se na něm obchodovalo s prasátky. Jedině tento trh byl kvůli zápachu vymístěn vně městského opevnění za tzv. Brněnskou bránou, která kdysi stávala tam, kde se dnes stýkají Dominikánská a Starobrněnská ulice. Prodejci dobytka se ale u Brněnské brány nemohli kvůli bezpečnosti města shlukovat příliš často, protože bylo důležité, aby strategický prostor před vstupem za hradby byl neustále klidný a přehledný. Jak Brněnská brána, tak další čtyři brány, se na noc uzavíraly.

Říká se, že v pozdním středověku vybudovali Brňané od Brněnské brány krytou chodbu, která vedla až na Špilberk a údajně měla posloužit při obléhání Brna Švédy. Možná se pletu, ale její existence doteď nebyla doložena, a na její zbytky nenarazily žádné archeologické výzkumy.

Další historickou specialitou náměstí je, že se poblíž této brány srocovaly děvy lehčích mravů, které svoji "živnost" nemohly provozovat uvnitř hradeb. Střediskem těcho povětrnic bylo okolí ulic Annenské a Pekařské.

Celkový vzhled náměstí se výrazně změnil v polovině 18. století: opevnění bylo sbouráno a s ním zmizela i Brněnská brána. Naopak zde vyrostl první nájemní dům a snad i proto neslo náměstí naněkolikrát název U Městského dvoru (1867, a pak znovu v 1940 až 1945).

Novorenezanční činžovní dům postavil vídeňský architetekt Franz Frohlich jako Měšťanský palác a dnes je dům kulturní památkou.

Mezi zajímavé objekty na náměstí především patří dům "Modrá hvězda", pak budova bývalého pivovaru v ústí Starobrněnské ulice.
Mnozí Brňané neměli toto náměstí moc v lásce, protože sem po dlouhá léta chodili na zubní oddělení FN. Dnes je z bývalé budovy FN jeden z luxusních brněnských hotelů.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024