park Bobrava

Tentokrát navštívíme Bohem zapomenutý kousek ráje na Zemi, který se rozprostírá jižně od Brna mezi obcemi Radostice a Želešice. Milovníci samoty pravděpodobně ihned uhodli, že tímto místem je přírodní park "BOBRAVA" (mapa)

Bobrava - Radostický mlýn

Máme v úmyslu projít si všech šest mlýnů po cestě od Radostic do Želešic. Podle mapy má jít o trasu relativně krátkou a nenáročnou v délce asi 8 km. Postupně na ní - po proudu říčky Bobravy - projdeme kolem Radostického mlýnu, Spáleného mlýnu, Šafránkova mlýnu, Annenského mlýnu, Nového mlýnu a Želešického mlýnu. Jsme hodně zvědaví; kde jinde by se dala v okolí Brna najít taková kumulace starých mlýnů?

klikni pro zvětšení

Vydáváme se po asfaltové cestě z Radostic k prvnímu - Radostickému - mlýnu. Hned za ním přechází asfaltka na rozbagrovanou polní cestu, která se po asi jednom kilometru proměňuje na úzkou luční cestičku. Cestou moc lidí nepotkáváme, a není čemu se divit: pro cyklisty je to sem z centra Brna poměrně daleko (a musí objíždět "překážející" dálnici Brno - Mikulov), a navíc zde není ani jedna výletní restaurace, jako je tomu třeba v Mariánském údolí v Brně Líšni.

Hluboké zalesněné údolí Bobravy, kterým protéká meandrující stejnojmenná říčka, bylo vyhlášeno přírodním parkem v roce 1982. Vyznačuje se dlouhými nivními lukami (některé mají na délku přes kilometr), na kterých si přijdou na své milovníci fotografování, zvláště těch, co se zajímají o fotografování motýlů, protože v určitém období se jich zde nachází velké množství druhů. Na březích "bažinky" lze sledovat v časném jaru život skokanů a ropuch, kteří se sem stahují za účelem rozmnožování z širokého okolí. Charakteristickým obyvatelem Bobravy je užovka hladká. Ve zdejších lesích sídlí jestřáb lesní, čáp černý, datel černý a další druhy. Milovníci květeny zde najdou teplomilnou vegetaci, koniklec velkokvětý a kakost krvavý.

Zhruba po hodině volné chůze se ocitáme u Spáleného mlýna. Cestu k třetímu - Šafránkovu - potupně vzdáváme, protože je vedro a dusno, máme žízeň, a informační cedule u Spáleného mlýna prozrazuje, že na další trase (čekala by nás ještě její větší polovina) skutečně nemůžeme počítat s žádným občerstvením...

A jak to nakonec dopadlo s naší prohlídkou všech mlýnů? Radostický mlýn je na soukromém pozemku a nebylo možné si ho podrobněji prohlédnout. Spálený mlýn byl ukryt na protějším břehu Bobravy a zřejmě je rovněž v rukou vlastníků. Jak jsme se později dozvěděli, zchátralý Šafránkův mlýn se nalézal mimo značenou turistickou cestu. O předposledním, Novém mlýnu, se vypráví, že tam pravidelně chodíval Petr Bezruč za Fanynkou Tomkovou, kterou ve Slezských písních nazýval "Labutinkou".
Obdivuhodný výkon tohoto barda všech moravsko-slezských básníků, nusel ji mít opravdu moc rád!Radostický mlýn

Radostický mlýn

nivní luka

nivní luka

pampelišky na Bobravě

zlato v lukách

most u Spáleného mlýna

most u Spáleného mlýnaKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024