hrad Cornštejn

Trosky hradu Cornštejn se nachází asi 8 km severozápadně od města Vranov nad Dyjí v okrese Znojmo. V roce 2008 byl Cornštejn vyhlášen v anketě čtenářů MF Dnes a iDnes jako nejromantičtější místo jižní Moravy.

hrad Cornštejn

Hrad, postavený na skalnatém výběžku nad vodami řeky Dyje, je zapsán na seznamu Kulturních památek ČR.

Vystavěli ho začátkem 14. století se souhlasem krále Jana Lucemburského páni z Lichtenburka jako královskou pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova.

Zpočátku šlo o nevelký hrad přibližně oválného půdorysu, oddělený od hřebenu hlubokým příkopem. Areál hradu vymezovala mohutná zed s věží na severu a s palácem na protilehlé straně.

Od r. 1460 náležel Cornštejn Hynkovi z Lichtenburka na Bítově, který pro rodovou řevnivost s Kunštáty odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad.

V létě roku 1465 došlo zhruba po roce k dobytí Cornštejnu vojáky krále Jiřího z Poděbrad, když posádka hradu se dobyvatelům dobrovolně vzdala. Zbytky ležení obléhatelů jsou dodnes patrné na hřebenu jižně proti hradu. Poraženému Hynkovi Bítovskému z Lichtenburka král Jiří z Poděbrad Cornštejn odebral a předal jej Jindřichu Krajíři z Krajku.

hrad Cornštejn

V roce 1542 byl hrad přestavěn, aby mohl lépe vzdorovat možnému nájezdu Turků - bylo doplněno opevnění, vznikla nová vstupní brána v západní parkánové zdi vnitřního hradu, a cestu po západním svahu uzavřela zeď s branou.

Ve výsledku měl Cornštejn celkem devět bran a zaujímal opevněnou plochu více než jednoho hektaru.

Po nějakém čase pak Cornštejn přechází opět do rukou rodu Lichtenburků. Po vymření rodu v roce 1576 koupili Cornštejn Štrejnové ze Švarcenavy, kteří přestali sídlo udržovat.

Kolem roku 1580 se Cornštejn uvádí již jako pustý.

Mezi dalšími majiteli se vystřídala hrabata z Daunu (1788) a naposledy Haasové z Hasenfelsu(1912). Na základě Benešových dekretů jim byla zřícenina hradu v roce 1945 zestátněna.

hrad Cornštejn

Zbytky zdí Cornštejna a palácové sklepy dodnes tvoří malebnou siluetu v zalesněné stráni.

Svahy v okolí hradu Cornštejn, porostlé teplomilnou lesostepní vegetací, jsou chráněny jako přírodní rezervace o rozloze 18,6 ha.

Zřícenina hradu je otevřena denně od 1. června až do 29. září od devíti hodin ráno do pěti odpoledne. Návštěvníci si mohou zříceninu hradu prohlédnout individuálně nebo i s průvodcem.

Malebné pohledy z hradu Cornštejn na Vranovskou přehradu - fotoKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 28.4.2024