Rudické propadání
CHKO Moravský kras na mBrno.cz

Nevelká je oblast "Rudického propadání", která se nachází asi 4km za obcí Křtiny po levé straně silnice z Brna do Jedovnic.

ponor Jedovnického potoka

ponor Jedovnického potoka - Rudické propadání (mapa)

V podstatě jde o nepříliš dlouhou (400m) turisticky dobře průchozí lesní rokli, kterou protéká Jedovnický potok. Na jejím konci mizí říčka pod vysokou vápencovou stěnou v hluboké skalní rozsedlině, ze které se ozývá dunivý hukot padající roztříštěné vody. No aby ne, vždyť pod strmou skalou je ukryt největší podzemní vodopád u nás!

Ačkoliv se o jeho výšce (86m) můžeme jen dohadovat, vědomí možného uklouznutí a nechtěného pádu kamsi do hlubin černého jícnu navozuje patřičný respekt.

Rudické propadání patří do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a vede jím jedna z mnoha naučných stezek. Dalšími jsou například Údolí Říčky, Křtinské údolí a nebo Macocha.

Jedovnický potok opět vyvěrá na povrch až v několik kilometrů vzdáleném Křtinském údolí, pod známou Býčí skalou. V hlubokém a stinném údolí nad Adamovem, které je jako stvořené pro letní výlety, se nachází spousta přírodních pozoruhodností; kromě zmiňovaného vývěru Jedovnického potoka a Býčí skály určitě stojí za to vidět průchozí jeskyni Kostelík, jejíž fotografie si můžete prohlédnout zde nové okno.

Od "propadání", zhruba 150 metrů lesní stezkou nahoru směrem k Rudicím, se nachází velice zajímavý skalní útvar "Kolíbky". Jde o několik jednotlivých, poměrně vysokých, vápencových útvarů, na nichž jsou vyznačeny horolezecké trasy. V úpatí jedné stěn se nalézá volně přístupná, asi 15m dlouhá krasová dutina. Podle pověstí slouží skály jako brána do našeho světa z podzemní říše. Tyto skály, které se rozestupují vždy v noci, umožňují výstup hadímu králi.

Celá lokalita, jejíž skaliska oslňují oči až neskutečnou bělobou, je známa jako naleziště četných artefaktů z dávno minulých dob. Informační cedule zmiňuje, že se tu kdysi dávno pohybovala stáda mamutů.

Z Kolíbek jsou vidět první domky na okraji Rudic. V obci samotné stojí technická památka - větrný mlýn, který dnes slouží jako muzeum. Komu se nebude chtít dovnitř, může si prohlédnout výstavku zaměřenou na jednotlivé druhy vápenců. Kdo si myslí, že existují jenom dva, "ty jurské a nebo devonské", je "vedle jak ta jedle" stejně jako my, den předtím.

Zajímavé objekty v okolí: poutní kostel ve Křtinách, Stará huť v Josefově, Jedovnice, propast Macocha, jeskyně Balcarka, a množství menších volně přístupných jeskyníObjevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv    

Klikněte na fotografii pro její zvětšení


Kolíbky

lesní vodopádek


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru

Datum poslední aktualizace této stránky: 8.12.2020