Rudické propadání

Nevelká je oblast "Rudického propadání", která se nachází asi 4km za obcí Křtiny po levé straně silnice z Brna do Jedovnic.

ponor Jedovnického potoka

ponor Jedovnického potoka - Rudické propadání (mapa)

V podstatě jde o nepříliš dlouhou (400m) turisticky dobře průchozí lesní rokli, kterou protéká Jedovnický potok. Na jejím konci mizí říčka pod vysokou vápencovou stěnou v hluboké skalní rozsedlině, ze které se ozývá dunivý hukot padající roztříštěné vody. No aby ne, vždyť pod strmou skalou je ukryt největší podzemní vodopád u nás!

Ačkoliv se o jeho výšce (86m) můžeme jen dohadovat, vědomí možného uklouznutí a nechtěného pádu kamsi do hlubin černého jícnu navozuje patřičný respekt.

Rudické propadání patří do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a vede jím jedna z mnoha naučných stezek. Dalšími jsou například Údolí Říčky, Křtinské údolí a nebo Macocha.

Jedovnický potok opět vyvěrá na povrch až v několik kilometrů vzdáleném Křtinském údolí, pod známou Býčí skalou. V hlubokém a stinném údolí nad Adamovem, které je jako stvořené pro letní výlety, se nachází spousta přírodních pozoruhodností; kromě zmiňovaného vývěru Jedovnického potoka a Býčí skály určitě stojí za to vidět průchozí jeskyni Kostelík, jejíž fotografie si můžete prohlédnout zde nové okno.

Od "propadání", zhruba 150 metrů lesní stezkou nahoru směrem k Rudicím, se nachází velice zajímavý skalní útvar "Kolíbky". Jde o několik jednotlivých, poměrně vysokých, vápencových útvarů, na nichž jsou vyznačeny horolezecké trasy. V úpatí jedné stěn se nalézá volně přístupná, asi 15m dlouhá krasová dutina. Podle pověstí slouží skály jako brána do našeho světa z podzemní říše. Tyto skály, které se rozestupují vždy v noci, umožňují výstup hadímu králi.

Celá lokalita, jejíž skaliska oslňují oči až neskutečnou bělobou, je známa jako naleziště četných artefaktů z dávno minulých dob. Informační cedule zmiňuje, že se tu kdysi dávno pohybovala stáda mamutů.

Z Kolíbek jsou vidět první domky na okraji Rudic. V obci samotné stojí technická památka - větrný mlýn, který dnes slouží jako muzeum. Komu se nebude chtít dovnitř, může si prohlédnout výstavku zaměřenou na jednotlivé druhy vápenců. Kdo si myslí, že existují jenom dva, "ty jurské a nebo devonské", je "vedle jak ta jedle" stejně jako my, den předtím.

Zajímavé objekty v okolí: poutní kostel ve Křtinách, Stará huť v Josefově, Jedovnice, propast Macocha, jeskyně Balcarka, a množství menších volně přístupných jeskyníKlikněte na fotografii pro její zvětšení


Kolíbky

lesní vodopádekObjevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023