Vinné sklepy Čejč

Malebné sklípky, táhnoucí se jeden za druhým v mírném oblouku pod srázem s vinicemi. Naprosto neporušený původní vzhled vinných sklepů, který lze spatřit už jen na pár místech jižní Moravy. To je vinařský areál Pod Búdama.

Čejč-pod búdama

Ale nejdříve něco málo slov k historii městečka Čejč.

První dochovaná zmínka o existenci obce pochází z roku 1222. Za husitských válek byla natolik poničena, že byla za středověku (roku 1459) dle tehdejších záznamů pustá.

Za novověku ( rok 1769) nařídila císařovna Marie Terezie zorání obecních pastvin u Čejče a založení nové osady. Do ní byly povolány roku 1771 francouzské rodiny ke kolonizaci. Šlo převážně o obyvatele pocházející z Lotrinska a Franche-Comté, z kantonu Amancey a zejména z vesnice Deservillers. Proto ještě dnes lze ve vesnici nacházet zkomolená příjmení původních francouzských osadníků, jak např. Bíza, Donné, Šalé, Źálio a další. Obec udržuje přátelské vztahy s touto oblastí Francie.

Z roku 1771 pochází i pečeť městečka - vinařský nůž, radlice a bourbonská lilie francouzských obyvatel. K tomuto období je potřeba dodat, že soužití francouzů a moravanů nebylo vždy jednoduché. Francouzi nebyli tak pracovití jako Moravané, a přesto si dokázali u císařského dvora ve Vídni vymoci pro sebe mnoho výhod, což bylo zdrojem mnoha konfliktů a závisti. Dalším problémem byla jejich neochota naučit se místnímu jazyku.

Jednou z historických zajímavostí městečka je určitě pobyt mladého Tomáše G. Masaryka, který se zde učil kovářskému řemeslu. Na připomínku této události byla v roce 1920 na domě číslo 56 odhalena pamětní deska, druhá se symbolem kovářského řemesla je umístěna na budově tehdejšího statku v roce 1930.

Ale nyní k samotným vinným sklípkům. Bez přehánění se dá říci, že tak neporušený původní ráz vinařské oblasti jinde najdete už jen stěží. Vždyť stačí letmo porovnat sklípky v Čejči s vinařskými sklípky např. v Dolních Věstonicích (Sklepní ulice), Pavlově a nebo Strachotíně, a výsledek je jasný - jednotný styl sklepů a barevné malby s vinařskou tématikou u každého vchodu musí návštěvníky nutně okouzlit.

Ale proč slova, když fotografie řeknou mnohem víc. A nebo, ještě lépe, až bude na podzim burčáček, přijeďte se podívat a ochutnat.Pod Búdama

Pod BúdamaKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 16.4.2024