Masarykovo Brno |
|
Pomineme-li Klementa Gottwalda (narozen v Dědicích u Vyškova), prvního prezidenta komunistické éry Československa, byl TGM jediným prezidentem v celé historii bývalého Československa s obzvlášť vřelým vztahem k Brnu a jižní Moravě. |
|
první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk
Není čemu se divit; narodil se v Hodoníně, v Čejči se učil kovářem, v Brně studoval, na prázdniny jezdíval do Klobouk u Brna, dobře poznal Mutěnice a další moravské obce. Tomáš Garrigue Masaryk (TGM) se narodil do rodiny kočího, který pracoval na císařských statcích. Jako chudý chlapec odešel do Vídně, kde se učil uměleckému zámečnictví, brzy se však vrátil zpět do jihomoravské Čejče, aby se doučil kovářskému řemeslu. Na přání své matky byl v patnácti letech přijat na Německé gymnázium v Brně, z kterého byl vyloučen pro neúčast na povinných školních zpovědích. To byl také hlavní důvod, proč po roce studií v Brně přestupuje na akademické gymnázium ve Vídni. Po maturitě absolvuje Vídeňskou filosofickou fakultu (1872-1876), a v letech 1878 až 1882 působí jako docent na univerzitě ve Vídni. V té době vydává svou habilitační práci "Sebevražda jako masový sociální jev současnosti", která získává ohromný mezinárodní ohlas. Nakrátko pak cestuje po celé Evropě a poprvé navštíví i USA. V roce 1882 se vrací do Prahy a přijímá místo "mimořádného profesora"na Karlově Univerzitě v Praze. Je neuvěřitelně činný. Kromě toho, že je redaktorem, spisovatelem, vědcem a politikem, zakládá v roce 1900 Českou stranu lidovou. Vrací se zpátky do Vídeňského parlamentu, ve kterém pracuje do roku 1914; je mu tam dokonce nabídnuto ministeské křeslo. Jenže v té době už zastává názor, že Rakousko-Uhersko je národnostně nereformovatelné. Proto emigruje, aby v relativním "klidu" mohl pracovat na myšlence samostatného státu Čechů a Slováků; kvůli této činnosti mu hrozí dokonce poprava. 29. dubna 1918 přijíždí Masaryk do USA, kde se mu daří získat podporu amerických Čechů a Slováků, a 30.6.1918 je podepsána Pittsburghská dohoda o společném státě. Prezident Wilson Washingtonskou deklarací ze dne 18.10.1918 uznává právo na samostatnost československého národa. 14.11.1918 se TGM stává prvním prezidentem samostatné Československé republiky. 21.12.1918 se TGM vrací do Prahy. Za poměrně krátkou dobu se TGM daří vybudovat nový stát, který se dostává do první dvacítky ekonomicky nejvyspělejších zemí světa.
V 85ti letech kvůli svému nepříliš dobrému zdravotnímu stavu z funkce prezidenta abdikuje (14.12.1935) a jako svého nástupce doporučuje svého věrného spolupracovníka, doktora Edvarda Beneše. Ten se pak stává druhým prezidentem Československa. TGM zemřel ještě před nástupem Hitlera dne 14. září 1937. Masaryk, člověk mimořádně bystrý a vzdělaný, byl zastáncem pravdy a nesnášel lhostejnost k nespravedlivostem. Po TGM je v Brně pojmenována městská čtvrť, jedna z hlavních tepen města, univerzita, onkologický ústav, dokonce i závodní okruh, a po jeho americkém příteli vrch Wilsonův les. uvítání T.G.M. v Brně, Nádražní ulice 1926
TGM měl Brno a Moravu rád, a velmi často se tam vracel. Známé jsou třeba jeho pravidelné návštěvy zámku v Židlochovicích. Na malém pomníčku, který je umístěn před vstupem do zámecké obory jsou uvedeny roky jeho návštěv: 1924, 1928, 1929, 1930, 1931 a 1933. Dodnes tam také stojí lípa, která byla vysazena při příležitosti návštěvy TGM v Židlochovicích v roce 1931.
Masaryk při té příležitosti téměř nikdy nezapomněl navštívit svého spolužáka ze studií v nedalekém rajhradském klášteru, který měl areál kláštera pod svou patronací.
Mutěnice, v popředí "drábovna"
zámek v Čejkovicích Masaryk v Židlochovicích pomětní deska k připomenutí pobytů TGM
Když Masaryk vzpomínal na Brno |
Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024