Portál mojeBrno      Komentáře    

Mincmistrovský sklep

Mincmistrovský sklep je velmi cenným sklepním komplexem pod budovou Nové radnice na Dominikánském náměstí.

mincmistrovský sklep

Mincmistrovský sklep pod Novou radnicí na Dominikánském náměstí (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Sklep byl objeven až v roce 1999 při průzkumu brněnského podzemí, a o 8 let později byl zpřístupněn veřejnosti.

Podzemní prostory se nalézají v místech, kde ještě ve 13. století stával dvojblok domů - tzv. "Markraběcí dům", který patřil zámožnému rodu Alramů a dům brněnského mincmistra Bruna. O prvním domě se říkalo, že byl nadstandardně vybaven, takže královské navštěvy a markrabata mu dávala přednost před ubytováním na hradě Špilberk, o druhém se zase vyprávělo, že se v jeho sklepení nalézá ohromný poklad.

Tamější expozice připomíná nejen zapomenuté řemeslo ruční ražby mincí v Brně a na Moravě, ale v jejím vestibulu jsou vystavovány základní listiny, které se vztahují k historii města Brna - malé a velké privilegium krále Václava I., kniha městských práv písaře Jana a další.

Kromě audiovizuální prezentace pojednávající o historii této části Brna od dob středověku tu lze také najít model a fotografie zaniklé královské kaple, která stávala na Dominikánském náměstí při rohu Zámečnické a Veselé ulice.

Fragmenty kaple, která byla neuváženě stržena v roce 1908, jsou vystaveny v největší místnosti sklepení. Zajímavostí je též objevení středověké studny, kterou nelze při návštěvě sklepení minout.

Sklepení "mincmistra Bruna" (foto nové okno) je veřejnosti otevřené celý týden (mimo úterý) v době od 9.30 do 18.00 hod.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Autor a správce stránek: ing. Jindřich Bíža
Datum poslední aktualizace této stránky: 13.3.2019

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain