brněnská "Socha Svobody" na mBrno.cz

Americkou sochu Svobody (Statue of Liberty), která drží v pravé ruce více než 130 let planoucí pochodeň, by neznal jen málokdo.
Také její historie je dostatečně známá, takže jen pro připomenutí: "Socha Svobody připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Pouze Francie totiž poslala do Ameriky své vojáky. Francouzi chtěli také sochou Svobody vyjádřit sympatie nové republice vzniklé za Atlantským oceánem. Socha stojí na ostrůvku před New Yorkem od roku 1886." (Zdroj: www.wikipedia.org)

klikni pro zvětšení


brněnská "socha Svobody" autor: Ivo Resner

Málokterý brňák ale tuší, že i jeho město má takovou malou "sochu Svobody". Pokud se však domníváte, že "socha Svobody stojí uprostřed náměstí Svobody" (jak napsalo jedno dítko ve své školní úvaze o Brnu), pak jste vedle jak ta jedle.

Najdete ji totiž na Starém Brně nedaleko Mendlova náměstí na střeše domu Hybešovy ulice číslo 31 nové okno.

Zeptejte se "kořenů z Olteca" jak jsou hrdi na svou sochu, kterou u nás prý už nikde jinde nenajdete! Zaručeně se s vámi budou přít i o to, že se jedná o naprosto přesnou zmenšeninu, se zachováním všech detailů originálu. Jenže tito borci se fatálně mýlí - další socha Svobody stojí v Komořanech u Vyškova. No a co se týče podoby, blíží se té americké více, než by se jim líbilo !

Ale zpět k té brněnské. Pokud si sochu prohlédnete pozorněji, zjistíte, že ve skutečnosti nejde o žádnou zmenšenou kopii, ale že ta dívka, žena, jejíž hlavu ověnčují paprsky světla, je vlastně - muž. Údajně představuje postavu světlonoše, kterou zde kdosi umístil při výstavbě původního měšťanského domu v devatenáctém století. I ta kniha, co by měla svírat v levé ruce, jí chybí.

Jenže když oči chtějí vidět to, co si přeje naše duše, pak na "nějakých" nesrovnalostech nesejde !

A tak dál budou při nedělních vycházkách po Starém Brně ti starší ukazovat dětem "zaručeně pravou" brněnskou sochu Svobody, aby zas jednou ony mohly tuhle docela zajímavou fikci předávat dál, a tak to půjde pořád dokola, dokud tam ten dům, a neobvyklá socha, o jejímž autorovi není nic známo, budou stát..Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to    


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru

Datum poslední aktualizace této stránky: 16.12.2020