Stará radnice
vrata

Většina návštěvníků, která zavítá do průchodu Staré radnice, se zajímá jen o brněnského draka a nebo Birkovo kolo . Pohledu těch pozornějších ale jistě neuniknou nádherně zdobená vrata směřující do Radnické ulice.

klikni pro zvětšení

kamenný portál Staré radnice je dílem mistra A. Pilgrama (r.1511)

Pozdně gotická vrata z lipového dřeva se dochovala v nezměněné podobě od roku 1510 , kdy byl ve věži radnice proražen vstup do malého dvora. O rok později bylo průčelí radnice ozdobeno kamenným portálem s plastikami heroldů a měšťanů. Portál od A. Pilgrama zaujme pokřivenou nejvyšší věžičkou , kterou nechal mistr schválně udělat na věčné připomenutí lakoty brněnských konšelů.

Je jisté, že Pilgram tehdy pracoval na různých brněnských projektech, například na kostele sv. Jakuba (ve zdivu nad vchodem do postranní mariánské kaple se našla jeho kamenická značka s letopočtem 1502), a nebo na sochařské výzdobě Židovské brány (1508) , která stávala zhruba při ústí Masarykovy ulice naproti hlavnímu vlakovému nádraží.

Antonín Pilgram byl natolik ceněný architekt, sochař, stavitel, kameník a řezbář, že byl ještě v roce 1511, kdy dokončil své práce v Brně, povolán do Vídně jako stavitel dómu sv. Štěpána.


Pravé křídlo dveří se zámkem

Vhodné ladění kovu a dřeva

Ukázka řezbářského umění ..

.. kovářské a kovotepecké práceKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024