Pověst O brněnském drakovi a řeznickém tovaryšovi na mBrno.cz

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného v podchodu Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, a nebo že ho pánům na radnici daroval nějaký turecký sultán.

obrázek


Pověst (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Jenže samotní Brňané jsou skálopevně přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že musel žít někde u řeky Svratky, kde měl mít svoji jeskyni...

Podle nejznámější brněnské pověsti drak trápil obyvatele široko daleko. Když měl hlad, požíral v okolí vše, co mu přišlo pod tlamu. Lidé se ho báli, ale nevěděli, jak se ho zbavit. Radní slíbili velkou odměnu sto zlaťáků tomu, kdo by ho zabil, ale nikdo se nehlásil. Až jednou do hostince U Modrého lva přišel řeznický tovaryš, který chodil vandrem po světě. O čem jiném, všichni v hospodě vyprávěli jen o drakovi.

Tovaryš chvíli poslouchal a pak povídá: "Já vás toho draka zbavím! Jen doneste velkou volskou kůži a pytel nehašeného vápna." Brňané mu moc nevěřili, ale co chtěl, to donesli. Řezník zašil vápno do volské kůže, naložil na vůz a odjel. Když přijel k řece, kde drak lehával, položil rychle na zem kůži a čekal. Za nějakou chvíli drak skutečně přilezl a hned se do kůže pustil. Když ji celou sežral, pěkně ji zapil vodou ze Svratky a odpočíval. Ale to neměl dělat. Vápno v něm začalo vřít, drak se nadouval, nadouval, až praskl. To bylo v Brně radosti! Řezník dostal svou odměnu a vydal se zase do světa.

Od té doby se už Brňané nemuseli žádné obludy bát.


Stará radnice se nalézá napůl cesty mezi náměstím Svobody a Zelným trhem v Radnické ulici (3D mapa)

Ke Staré radnici se váží ještě dvě další brněnské pověsti: pověst o "sázce o kole" a pak o "pokroucené věžičce" . Všechny pověsti najdete zde

Jinak draka, jednoho z hlavních symbolů města Brna, můžete nalézt v různých podobách i jinde, například dřevěného draka na nádvoří radnice Brno střed, nebo betonového v přízemí obchodní galerie VańkovkaObjevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


    Brněnský drak

Brněnský drak
- průchod Staré radnice

drak

Průčelí Staré radnice

drak

Pohled zezadu do ulice Radnické
       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru


Datum poslední aktualizace této stránky: 8.12.2020