Brněnský drak

Povídá se, že brněnského draka, který visí v podchodu Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, a nebo že ho pánům na radnici daroval nějaký turecký sultán.

obrázek


Jenomže samotní Brňané jsou přesvědčeni, že pravda o původu draka je někde jinde.

Podle nich měl totiž drak žít poblíž řeky Svratky, u které prý objevili jeho jeskyni.

Drak trápil nejen brněnské. Když měl hlad, požíral v okolí vše, co mu přišlo pod tlamu. Lidé se ho báli, ale nevěděli, jak se ho zbavit.

Radní proto slíbili velkou odměnu sto zlaťáků tomu, kdo by ho zabil. Jenže dlouho se jim nikdo nehlásil.

Až jednou do hostince U Modrého lva přišel jakýsi řeznický tovaryš, který chodil vandrem po světě. O čem jiném, všichni v hospodě vyprávěli jen o drakovi.

Tovaryš chvíli poslouchal a pak povídá: "Já vás toho draka zbavím! Jen doneste velkou volskou kůži a pytel nehašeného vápna." Brňané mu moc nevěřili, ale co chtěl, to donesli.

Mládenec zašil vápno do volské kůže, naložil na vůz a odjel. Když přijel k řece, kde drak lehával, položil rychle na zem kůži a čekal.

Za nějakou chvíli drak skutečně přilezl a hned se do kůže pustil. Když ji celou sežral, pěkně ji zapil vodou ze Svratky a odpočíval.

Ale to neměl dělat. Vápno v něm začalo vřít, drak se nadouval, nadouval, až praskl.

To bylo v Brně radosti! Tovaryš dostal svou odměnu a vydal se zase do světa.

Od té doby se už Brňané nemuseli žádné obludy bát.

Brněnský drak v podchodu Staré radnice - nekomentované videoStará radnice se nalézá napůl cesty mezi náměstím Svobody a Zelným trhem v Radnické ulici (Google 3D mapa)

Ke Staré radnici se váží ještě dvě další brněnské pověsti: pověst o "Birkově kole" a pak o "křivé věžičce" . Všechny pověsti najdete zde

Jinak draka, jednoho z hlavních symbolů města Brna, můžete nalézt v různých podobách i jinde, například dřevěného draka na nádvoří radnice Brno střed, nebo betonového v přízemí obchodní galerie Vańkovka

obrazek

průčelí staré radnice - zvětšit fotografii

obrazek

brněnský krokodýl - zvětšit fotografii

obrazek

brněnský krokodýl - zvětšit fotografii
Je brněnský drak skutečně darem z Trutnova ?další brněnské pověsti

TOP zajímavosti Brna

zábavný kvíz o Brnu

Zlatá kniha návštěv

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 20.4.2024