Obchod a Tolerance

Do vzniku Československa stávala před Německým domem v Brně na dnešním Moravském náměstí bronzová socha císaře Josefa II. Habsburského. Součástí pomníku byly dvě alegorické sochy muže a ženy v nadživotní velikosti - sochy "Obchodu" a "Tolerance".

klikni pro zvětšení

Sousoší v Lužáneckém parku

Poté co byl pomník v roce 1918 rozebrán, putovala socha císaře Josefa II do areálu psychiatrické léčebny v Brně Černovicích; netřeba pochybovat o jisté dávce škodolibosti člověka, který navrhl a schválil právě tohle místo.

Obě alegorické sochy byly v roce 1958 umístěny do Denisových sadů, ale s pozdější úpravou sadů se pro ně začalo hledat opět nové místo a volba padla na Lužánecký park, s odůvodněním, že byl založen právě za panování císaře Josefa II.

Od roku 2005 se obě sochy nalézají v horní části Lužánek při rohu ulic Lidické a Lužánecké (nedaleko hotelu Slovan). Kolemjdoucí zaujmou na první pohled jistým nádechem erotična: zatímco mužská socha Obchodu je podaná v zobrazení aktu, socha Tolerance je oblečena do přilnavých šatů, které ještě zvýrazňují její ženské vnady.

Detail sochy Tolerance

Pohled směrem k hotelu Slovan

Alegorická socha Obchodu
věnec byl přidán až později

Socha ženy - Tolerance
i pochodeň byla přidána dodatečněKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024